لیزر موهای زائد

فهرست محتوا

تمایل به زیبایی یک حس ذاتی است که اکثریت افراد به دنبال آن هستند، موهای زائد یکی از عواملی است که می تواند باعث شود تا زیبایی واقعی پوست دیده نشود. در زمان های دور رفع موهای زائد تنها برای زنان مهم بود، در صورتی که مردان هم به دنبال راه حلی قطعی برای رهایی از موهای زائد خود هستند. با پیشرفت علم و تکنولوژی زیبایی دیگر یک رویا نیست با وجود دستگاه های لیزر می توانید از شر موهای زائد خود رها شوید. در صورتی که تمایل به لیزر موهای زائد دارید بهتر است با توجه به رنگ پوست و میزان ضخامت موی خود به مراکزی مراجعه نمایید تا دستگاهی مطابق با شرایط شما داشته باشند و یا اینکه امواج دستگاه را مطابق با این شرایط تنظیم نمایند.

هدف از لیزر موهای زائد

هدف از انجام لیزر موهای زائد حذف و کاهش موهای بدن است. لیزر موهای زائد در تمامی نواحی بدن به غیر از پلک ها و اطراف چشم قابل انجام است. میزان تاثیر لیزر بسته به رنگ مو و نوع پوست متفاوت می باشد.

یکی از مواردی که باید به آن دقت شود این است لیزر باید در حذف و از بین بردن موهای زائد موثر باشد و از آسیب وارد آمدن به پوست پیشگیری نمایید.

لیزر چگونه باعث از بین رفتن موهای زائد می شود

لیزر همان پرتو نوری می باشد که به دلیل داشتن ویژگی هایی مثل تک رنگ بودن آن و وجود انرژی بسیار زیاد در آن کاربردهای گوناگونی در علم پزشک پیدا کرده است. یکی از ویژگی های که لیزر دارد و طرفداران بسیاری را از آن خود کرده است رفع موهای زائد می باشد.

لیزر موهای زائد بر طبق خاصیت جذب انتخابی به وسیله رنگدانه ملانینی که در موها وجود دارد عمل می کند یعنی در واقع می توان گفت لیزر روی سطح پوستی که موی زائد دارد تابیده می شود رنگدانه های ملانین که وجود دارند انرژی لیزر را جذب می کند و آن را از سطح پوست به عمقی به اندازه 2 تا 3 میلیمتری پوست یعنی همان جایگاه سلول های تولید کننده مو که در ریشه قرار دارند رسانده می شود و این سلول ها را تخریب می کند .

کارکرد لیزر موهای زائد بدین صورت است که، اشعه لیزر با گذشتن از پوست بر روی ریشه مو تاثیر می گذارد و موجب از بین رفتن آن می شود. فولیکول محل رشد مو است که پس از لیزر موهای زائد رشد آن ها متوقف می شود.

چرا لیزر موهای زائد در طی چندین جلسه صورت می گیرد؟

مدت زمان انجام لیزر موهای زائد با توجه به نواحی مورد نظر و میزان موها متفاوت می باشد. به طور معمول لیزر موهای زائد حدود سی دقیقه به طول خواهد انجامید. نکته ای که باید به آن دقت شود این است که تعداد جلسات درمانی لیزر موهای زائد با توجه به میزان موها و ضخامت آن ها متفاوت است، اما به طور معمول تعداد جلسات حدود هفت جلسه خواهد بود.

دلیل اینکه لیزر موهای زائد در چند جلسه صورت می گیرد این است که رشد مو در انسان دارای چرخه ای می باشد یعنی هر تار مو سه مرحه تکاملی که شامل مرحله رشد یا آناژن – مرحله انتقالی با کاتاژن – مرحله استراحت یا تلوژن می شود را طی می کند.

لیزر فقط برای  موهایی که در مرحله رشد هستند تاثیر می گذارد و روی موهایی که کاتاژن و تلوژن باشند هیچگونه تاثیری نمی گذارد . به همین دلیل یکی از دلایلی که بسیار موثر در تاثیر گذاری لیزر واقع شده است ، تعداد موهایی است که در مرحله آناژن می باشند که لیزر می شوند .

انواع پوست و انواع لیزر های متناسب با آن ها

می توان پوست را برطبق رنگ پوست و مو و چشم تشخیص داد. عکس العمل پوست نسبت به نور خورشید پوست را به 6 گروه گوناگون تقسیم کرده است.

پوستی می باشد که بسیار سفید می باشد و کک و مک دارد . و دارای موهای قرمز  و مردمک چشم آبی می باشد . پوست به سرعت در مقابل آفتاب می سوزد و در هیچ زمانی برنزه نمی شود .

پوستی که سفید می باشد و موهای بلوندی دارد و دارای مردمک چشم هایی روشن می باشد در مقابل آفتاب دچار سوختگی می شود و در کمترین مواقعی پیش می آید که برنزه شود .

پوست گندمی و قهوه ای می باشد.  در مقابل آفتاب در بعضی اوقات می سوزد و به اندازه کافی برنزه نمی شود .

پوست سبزه می باشد و موها و چشم هایی تیره دارد . پوست در برابر آفتاب به صورت عالی برنزه می شود و کم پیش می آید که پوست بسوزد .

پوست قهوه ای تیره می باشد . معمولا هیچ وقت در مقابل آفتاب نمی سوزد و به شدت برنزه می شود .

پوست به طور کل تیره می باشد و تحت هیچ شرایطی در برابر آفتاب نمی سوزد.

انواع لیزر ها

لیزرها برطبق طول موج نوری که منتشر می کنند دسته بندی می شوند مهم ترین لیزر موهای زائد شامل:

مناسب برای رفع موهای زائد در پوست های نوع یک – دو – سه – چهار می باشد و هم اکنون بهترین و معروف ترین لیزر موی زائد درایران است اما تنها مسئله ای که باید به آن توجه بسیار داشت این است که تنها الکساندرایت بودن آن کافی نیست . بهترین و تاثیر گذارترین لیزر الکس هم اکنون لیزر Gentlelase می باشد و در طی سه تا پنج جلسه موهای زائد را از بین می برد .

نوعی دیگر از لیزر الکس می باشد به وسیله این  دستگاه می توان یک لیزر بدون درد را تجربه کرد .

برای همه انواع پوست حتی پوست های تیره می توان استفاده کرد و به دلیل قدرت و توانایی نفوذ بیش از حد به عمق پوست می تواند موهای زیر پوست را نیز از بین ببرد .

مناسب برای پوست های بسیار تیره و بیش از حد تیره تر مثل پوست های نوع پنج و شش می باشد .

بسیار ارزان می باشد و می توان به راحتی به آن دسترسی پیدا کرد و کار کردن با این نوع لیزر بسیار آسان می باشد . اما کاملا با دستگاههای لیزر دیگر متفاوت می باشد .

چگونه یک لیزر مناسب کنیم؟

انتخاب کردن لیزر بستگی به این دارد که فرد می خواهد کدام ناحیه از بدن خود را لیزر کند. نکته قابل توجه ای که در این مبحث وجود دارد این است که در رابطه با نوع و کارایی و کیفیت دستگاه لیزر باید اطمینان خاطر کرد. امروزه یکی از بهترین دستگاه های لیزر موهای زائد لیزر الکساندرایت می باشد که در کمترین زمان و در طی جلسات کمی می تواند تاثیرات بسزایی بگذارد و با درد کمی همراه می باشد و حتی قادربه این است که موهای زیر پوستی را نیز از بین ببرد.

نکاتی که نشان دهنده دستگاه لیزر نامناسب می باشد:

  • جلسات درمانی زیاد که باعث افزایش هزینه می شود.
  • تاثیرات کم و کوتاه مدت می گذارد و در بعضی اوقات باعث برگشت موهای زائد می شود.
  • دلایلی مثل سوختگی و تاول که موجب رخ دادن لک و کک های پر رنگ و یا کمرنگ که به صورت دائمی در پوست می شود از علائم و عوارض دستگاه نامرغوب است.

نحوه انجام لیزر موهای زائد

لیزر در مطب و در قسمت اتاق لیزر صورت می گیرد . افرادی که حساس به درد می باشند و یا می خواهند ناحیه حساس را لیزر کنند می توانند یک ساعت پیش از انجام لیزر از کرم های بی حس کننده استفاه کنند . البته قابل ذکر است که مسئله درد در لیزر کاملا در  دستگاه های امروزی رفع شده است و فرد هیچگونه دردی را در زمان لیزر احساس نمی کند.

پوستی که می خواهد لیزر شود باید فاقد هیچگونه کرم و یا مواد آرایشی و لوسیون  های بهداشتی باشد چون هر نوع لوازم آرایشی می تواند منجر به سوختگی پوست شود . عینک های مخصوصی برای انجام لیزر انجام می شود و در طول تمام مدت زمان لیزر چشم ها باید بسته باشد . پزشک وظیفه انجام لیزر را دارد و در بعضی مواقع  کسی که دوره دیده و با تجربه است می تواند لیزر را انجام دهد.

مزایای لیزر

یکی از مزیت هایی که لیزر دارد این است که روشی کاملا غیر تهاجمی می باشد که هیچ احتیاجی به بریدن پوست ندارد و موجب می شود که موها به صورت دائم و همیشگی کم شود  به وسیله لیزر می توان موهای زائد را برای همیشه از بین برد . همه نوع افراد با هر نوع پوستی می توانند لیزر موهای زائد را انجام دهند .

در لیزر هیچ احتیاجی به جراحی نمی باشد و فرد می تواند به فعالیت های روزانه خود رسیدگی کند . لیزر در برابر روش های دیگر دارای درد کمتری می باشد و امکان زخم شدن و متغیر شدن رنگدانه بسیار کم می باشد . این روش تاثیرات بسزایی دارد و پوست درگیر نمی شود . نتیجه لیزر بدون هیچگونه فاصله زمانی قابل مشاهده می باشد و بعد از انجام آن فرد نیازی به مصرف دارو ندارد  .

عوارض لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد یک روش کم عارضه است اما برخی از عوارض ممکن است اتفاق افتد، شایعترین عوارض جانبی لیزر موهای زائد عبارت است از:

سوزش و قرمزی پوست

زمانی که لیزر موهای زائد انجام می شود ناراحتی موقتی پوست همچون سوزش، قرمزی و تورم پس از لیزر وجود خواهد داشت که این گونه عوارض موقتی بوده و ظرف مدت زمان بسیار کوتاه برطرف می شود.

تغییر در رنگدانه های پوست

تغییر در رنگدانه های پوستی در افرادی که برنزه کرده اند بیشتر دیده می شود. به طور معمول با انجام لیزر موهای زائد تیره یا روشن شدن پوست امکان خواهد داشت، اما جالب است بدانید که این نوع عارضه موقتی بوده و ظرف مدت زمان بسیار کوتاه برطرف می شود.

به طور معمول عوارضی همچون بروز تاول، پوسته پوسته شدن، زخم شدن پوست و … به ندرت اتفاق می افتد. یک نکته بسیار مهم که بایستی به آن دقت شود، از انجام لیزر نواحی اطراف چشم ها، پلک و ابرو ها بپرهیزید زیرا لیزر می تواند آسیب جدی به چشم ها وارد نمایید.

شایان ذکر است، در صورتی که تمایل به انجام لیزر موهای زائد دارید بهتر است به منظور پیشگیری از برخی از عوارض ناشی از انجام نادرست لیزر به مراکز معتبر لیزر و دکتر پوست مراجعه نمایید.

در چه شرایطی نباید لیزر موهای زائد انجام داد؟

قبل از اینکه فرد لیزر انجام دهد مشاورات لازم با پزشک را انجام می دهد به همین خاطر در صورت داشتن سابقه بیماری در گذشته باید پزشک خود را مطلع کرد. و اگر دارویی مصرف می شود حتما پزشک را در جریان بگذارد.

اگر ناحیه ای قرار است بر روی آن لیزر انجام شود دچار آکنه آفتاب سوختگی و سوزش و درد باشد لیزر انجام نمی شود.

موارد دیگری که نباید در چنین شرایطی لیزر انجام داد عباتند از :

  • افرادی که حمام آفتاب گرفته اند و یا تحت سولاریوم بوده اند.
  • کسانی که چند روز قبل از انجام لیزر ، از لیزر های دیگر بر همان نواحی استفاده کرده اند.

افرادی که از داروهایی همچون روآکوتان – مصرف می کنند باید حتما پیش از انجام لیزر این داروها را کنند.

افرادی که به تازگی Pelling  انجام داده اند.

نکاتی که باید قبل از لیزر موهای زائد به آن توجه شود؟

رعایت برخی از نکات قبل از انجام لیزر موهای زائد یک امر ضروری است. لذا برای رسیدن به نتایج بهتر انجام جلسات مشاوره قبل از لیزر می تواند به فرد کمک نمایید. برای آگاهی بیشتر از این ویژگی ها با ما همراه باشید…

یکی از مواردی که می بایست قبل از انجام لیزر موهای زائد مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد، اطلاع از وضعیت سلامت فرد، داروهای مصرفی، سوابق بیماری، اسکار قبلی می باشد.

آمادگی قبل لیزر موهای زائد

قبل از انجام لیزر موهای زائد رعایت برخی نکات برای رسیدن به نتیجه مطلوب تر موثر است، دستورالعمل های که می بایست قبل از انجام لیزر رعایت شود عبارت است از:

قرار نگرفتن در معرض نور آفتاب به مدت شش هفته قبل از لیزر یک امر ضروری است.

استفاده از کرم های پوستی روشن کننده بهتر است تحت نظر دکتر پوست انجام شود و استفاده از کرم های برنز کننده به منظور تیره شدن رنگ پوست قبل از لیزر لازم است که انجام نشود.

در صورتی که قصد انجام لیزر موهای زائد را دارید بهتر است از اپلاسیون، وکس و یا الکترولیز استفاده نشود زیرا این موارد می تواند در روند لیزر اختلال ایجاد نمایید. لذا به مدت چهار هفته قبل از لیزر موهای زائد از این روش ها استفاده نکنید.

مصرف داروهای رقیق کننده خون به مدت چند ساعت قبل از لیزر ممنوع می باشد.

یکی از مواردی که می بایست رعایت شود، شیو کردن موهای زائد یک روز قبل از لیزر است، زیرا اگر نواحی مورد نظر شیو نشود پوست آسیب می بیند و موجب سوختگی پوست می شود.

مراقبت های پس از لیزر مو

یکی از نکاتی که پس از لیزر باید به آن توجه شود تا از عوارض لیزر جلوگیری کند و بهترین نتیجه را به افراد بدهد رعایت کامل مراقبت های پس از لیزر است. این مراقبت ها به شرح زیر می باشند:

جلوگیری از صدمه های احتمالی

از جمله نکاتی که باید به آن توجه شود این است که پس از لیزر به علت حساس شدن پوست و آسیب به فولیکول و پیاز مو نباید سایر کار های زیبایی را تا چند روز انجام داد. برای مثال انجام میکرونیدلینگ، کربوکسی تراپی و … بهتر است بعد از 7 روز حداقل انجام شود.

از گرم شدن پوست پوست جلوگیری کنید

لیزر با گرم کردن فولیکول های مو اقدام به از بین بردن مو های زائد می کند و به همین دلیل این مناطق گرم بوده و پس از آن نباید پوست در موقعیتی قرار گیرد که گرم شود. گرم شدن پوست به صورت مکرر می تواند عوارض ایجاد کند. بنابراین حتی قرار گرفتن در محیطی مثل سونا هم می تواند تا 48 ساعت موجب بروز عوارض شود. اگر در پوست خود احساس گرمای شدید دارید بهتر است از کمپرس یخ استفاده کنید.

برنزه کردن ممنوع!

برنزه کردن می تواند هم آسیب به پوست وارد کند و هم باعث کم شدن اثر لیزر شود. پس یهتر است از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و سولاریوم پرهیز شود زیرا برنزه کردن می تواند هنگام انجام لیزر سوختگی ایجاد کند.

استفاده از لوسیون و ژل

معمولا توصیه می شود پس از لیزر از لوسیون و ژل های خنک کننده استفاده شود زیرا این کار باعث کاهش گرما و التهاب پوست می شود. ژل آلوئه ورا یکی از ژل های موثر در این زمینه است. همچنین توصیه می شود که پس از لیزر در همان روز به طور 24 ساعته از این مواد استفاده شود.

آب فراوان بنوشید

پس از لیزر و پیش از آن آب فراوان بنوشید زیرا اگر پوست شما خشک یاشد می تواند تاثیر لیزر را روی پوست کم کند.

بنابراین حفظ رطوبت پوست از نکات اجباری است.

هزینه لیزر موهای زائد

هزینه لیزر موهای زائد بسته به نواحی مورد نظر و تعداد جلسات درمان متفاوت می باشد، لذا با توجه به این موارد به هیچ عنوان نمی توان هزینه دقیقی را مشخص نمود. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر به دکتر پوست مراجعه نمایید.

کلام آخر

لیزر موهای زائد یک روش کم عارضه است که با کمک امواج و پرتوهای نور به از بین بردن موهای زائد کمک می نمایید. انجام این روش نتیجه دائمی نخواهد داشت و پس از مدتی نیاز به تکرار می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین دکتر پوست در تهران مراجعه نمایید .

دکتر حبیبی زاده

16 سال فعالیت در زمینه پوست، مو و زیبایی برخی از خدمات: تزريق فيلر - بوتاكس - مزوتراپي ليزرموهاي زايد با دستگاه الكساندرايت برطرف كردن جاي جوش و لك صورت با ليزر برداشت انواع خال و ميخچه وزگيل جراحي هاي سرپايي ...

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۱۵ دقیقه
Call Now Button