لوگو دکتر مریم حبیبی زاده
Search
Close this search box.

لیزر موهای زائد

فهرست محتوا

لیزر موهای زائد در تمامی نواحی بدن به غیر از پلک ها و اطراف چشم قابل انجام است. میزان تاثیر لیزر بسته به رنگ مو و نوع پوست متفاوت می باشد.

تمایل به زیبایی یک حس ذاتی است که اکثریت افراد به دنبال آن هستند، موهای زائد یکی از عواملی است که می تواند باعث شود تا زیبایی واقعی پوست دیده نشود. در زمان های دور رفع موهای زائد تنها برای زنان مهم بود، در صورتی که مردان هم به دنبال راه حلی قطعی برای رهایی از موهای زائد خود هستند.

با پیشرفت علم و تکنولوژی زیبایی دیگر یک رویا نیست با وجود دستگاه های لیزر می توانید از شر موهای زائد خود رها شوید. در صورتی که تمایل به لیزر موهای زائد دارید بهتر است با توجه به رنگ پوست و میزان ضخامت موی خود به مراکزی مراجعه نمایید تا دستگاهی مطابق با شرایط شما داشته باشند و یا اینکه امواج دستگاه را مطابق با این شرایط تنظیم نمایند.

لیزر چگونه باعث از بین رفتن موهای زائد می شود؟

لیزر همان پرتو نوری می باشد که به دلیل داشتن ویژگی هایی مثل تک رنگ بودن آن و وجود انرژی بسیار زیاد در آن کاربردهای گوناگونی در علم پزشک پیدا کرده است. یکی از ویژگی های که لیزر دارد و طرفداران بسیاری را از آن خود کرده است رفع موهای زائد می باشد.

لیزر موهای زائد بر طبق خاصیت جذب انتخابی به وسیله رنگدانه ملانینی که در موها وجود دارد عمل می کند یعنی در واقع می توان گفت لیزر روی سطح پوستی که موی زائد دارد تابیده می شود رنگدانه های ملانین که وجود دارند انرژی لیزر را جذب می کند و آن را از سطح پوست به عمقی به اندازه ۲ تا ۳ میلیمتری پوست یعنی همان جایگاه سلول های تولید کننده مو که در ریشه قرار دارند رسانده می شود و این سلول ها را تخریب می کند.

کارکرد لیزر موهای زائد بدین صورت است که، اشعه لیزر با گذشتن از پوست بر روی ریشه مو تاثیر می گذارد و موجب از بین رفتن آن می شود. فولیکول محل رشد مو است که پس از لیزر موهای زائد رشد آن ها متوقف می شود.

لیزر موی زائد صورت

چرا لیزر موهای زائد در طی چندین جلسه صورت می گیرد؟

مدت زمان انجام لیزر موهای زائد با توجه به نواحی مورد نظر و میزان موها متفاوت می باشد. به طور معمول لیزر موهای زائد حدود سی دقیقه طول می‌کشد. تعداد جلسات درمانی لیزر موهای زائد با توجه به میزان موها و ضخامت آن ها متفاوت است، اما به طور معمول تعداد جلسات حدود هفت جلسه خواهد بود.

دلیل اینکه لیزر موهای زائد در چند جلسه صورت می گیرد این است که رشد مو در انسان دارای چرخه ای می باشد یعنی هر تار مو سه مرحله تکاملی که شامل مرحله رشد یا آناژن – مرحله انتقالی با کاتاژن – مرحله استراحت یا تلوژن می شود را طی می کند.

لیزر فقط برای  موهایی که در مرحله رشد هستند تاثیر می گذارد و روی موهایی که کاتاژن و تلوژن باشند هیچگونه تاثیری نمی گذارد . به همین دلیل یکی از دلایلی که بسیار موثر در تاثیر گذاری لیزر واقع شده است، تعداد موهایی است که در مرحله آناژن می باشند که لیزر می شوند.

✔بیشتر بخوانید: هزینه لیزر موهای زائد

چگونه لیزر موهای زائد مناسب کنیم؟

انتخاب کردن لیزر بستگی به این دارد که فرد می خواهد کدام ناحیه از بدن خود را لیزر کند. نکته قابل توجه ای که در این مبحث وجود دارد این است که در رابطه با نوع و کارایی و کیفیت دستگاه لیزر باید اطمینان خاطر کرد. امروزه یکی از بهترین دستگاه های لیزر موهای زائد لیزر الکساندرایت می باشد که در کمترین زمان و در طی جلسات کمی می تواند تاثیرات بسزایی بگذارد و با درد کمی همراه می باشد و حتی قادر به این است که موهای زیر پوستی را نیز از بین ببرد.

نکاتی که نشان دهنده این است که دستگاه لیزر نامناسب می باشد:

  • جلسات درمانی زیاد که باعث افزایش هزینه می شود.
  • تاثیرات کم و کوتاه مدت می گذارد و در بعضی اوقات باعث برگشت موهای زائد می شود.
  • دلایلی مثل سوختگی و تاول که موجب رخ دادن لک و کک های پر رنگ و یا کمرنگ که به صورت دائمی در پوست می شود از علائم و عوارض دستگاه نامرغوب است.

نحوه انجام لیزر موهای زائد

لیزر در مطب و در قسمت اتاق لیزر صورت می گیرد . افرادی که حساس به درد می باشند و یا می خواهند ناحیه حساس را لیزر کنند می توانند یک ساعت پیش از انجام لیزر از کرم های بی حس کننده استفاه کنند. البته قابل ذکر است که مسئله درد در لیزر کاملا در  دستگاه های امروزی رفع شده است و فرد هیچگونه دردی را در زمان لیزر احساس نمی کند.

پوستی که می خواهد لیزر شود باید فاقد هیچگونه کرم و یا مواد آرایشی و لوسیون  های بهداشتی باشد چون هر نوع لوازم آرایشی می تواند منجر به سوختگی پوست شود. عینک های مخصوصی برای انجام لیزر انجام می شود و در طول تمام مدت زمان لیزر چشم ها باید بسته باشد. پزشک وظیفه انجام لیزر را دارد و در بعضی مواقع  کسی که دوره دیده و با تجربه است می تواند لیزر را انجام دهد.

لیزر صورت برای از بین بردن موهای زائد

مزایای لیزر

یکی از مزیت هایی که لیزر دارد این است که روشی کاملا غیر تهاجمی می باشد که هیچ احتیاجی به بریدن پوست ندارد و موجب می شود که موها به صورت دائم و همیشگی کم شود  به وسیله لیزر می توان موهای زائد را برای همیشه از بین برد. همه نوع افراد با هر نوع پوستی می توانند لیزر موهای زائد را انجام دهند.

در لیزر هیچ احتیاجی به جراحی نمی باشد و فرد می تواند به فعالیت های روزانه خود رسیدگی کند . لیزر در برابر روش های دیگر دارای درد کمتری می باشد و امکان زخم شدن و متغیر شدن رنگدانه بسیار کم می باشد. این روش تاثیرات بسزایی دارد و پوست درگیر نمی شود. نتیجه لیزر بدون هیچگونه فاصله زمانی قابل مشاهده می باشد و بعد از انجام آن فرد نیازی به مصرف دارو ندارد.

عوارض لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد یک روش کم عارضه است اما برخی از عوارض ممکن است اتفاق افتد، شایعترین عوارض جانبی لیزر موهای زائد عبارت است از:

سوزش و قرمزی پوستزمانی که لیزر موهای زائد انجام می شود ناراحتی موقتی پوست همچون سوزش، قرمزی و تورم پس از لیزر وجود خواهد داشت که این گونه عوارض موقتی بوده و ظرف مدت زمان بسیار کوتاه برطرف می شود.
تغییر در رنگدانه های پوستتغییر در رنگدانه های پوستی در افرادی که برنزه کرده اند بیشتر دیده می شود. به طور معمول با انجام لیزر موهای زائد تیره یا روشن شدن پوست امکان خواهد داشت، اما جالب است بدانید که این نوع عارضه موقتی بوده و ظرف مدت زمان بسیار کوتاه برطرف می شود.

به طور معمول عوارضی همچون بروز تاول، پوسته پوسته شدن، زخم شدن پوست و … به ندرت اتفاق می افتد. یک نکته بسیار مهم که بایستی به آن دقت شود، از انجام لیزر نواحی اطراف چشم ها، پلک و ابرو ها بپرهیزید زیرا لیزر می تواند آسیب جدی به چشم ها وارد نمایید.

شایان ذکر است، در صورتی که تمایل به انجام لیزر موهای زائد دارید بهتر است به منظور پیشگیری از برخی از عوارض ناشی از انجام نادرست لیزر به مراکز معتبر لیزر و بهترین دکتر پوست در تهران مراجعه نمایید.

در چه شرایطی نباید لیزر موهای زائد انجام داد؟

قبل از اینکه فرد لیزر انجام دهد مشاورات لازم با پزشک را انجام می دهد به همین خاطر در صورت داشتن سابقه بیماری در گذشته باید پزشک خود را مطلع کرد. و اگر دارویی مصرف می شود حتما پزشک را در جریان بگذارد.

اگر ناحیه ای قرار است بر روی آن لیزر انجام شود دچار آکنه آفتاب سوختگی و سوزش و درد باشد لیزر انجام نمی شود.

موارد دیگری که نباید در چنین شرایطی لیزر انجام داد عباتند از :

  • افرادی که حمام آفتاب گرفته اند و یا تحت سولاریوم بوده اند.
  • کسانی که چند روز قبل از انجام لیزر، از لیزر های دیگر بر همان نواحی استفاده کرده اند.
  • افرادی که به تازگی Pelling انجام داده اند.

افرادی که از داروهایی همچون روآکوتان – مصرف می کنند باید حتما پیش از انجام لیزر این داروها را به پزشک خود اعلام کنند.

نکاتی که باید قبل از لیزر موهای زائد به آن توجه شود؟

رعایت برخی از نکات قبل از انجام لیزر موهای زائد یک امر ضروری است. لذا برای رسیدن به نتایج بهتر انجام جلسات مشاوره قبل از لیزر می تواند به فرد کمک نمایید.

یکی از مواردی که می بایست قبل از انجام لیزر موهای زائد مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد، اطلاع از وضعیت سلامت فرد، داروهای مصرفی، سوابق بیماری، اسکار قبلی می باشد.

قبل از انجام لیزر موهای زائد رعایت برخی نکات برای رسیدن به نتیجه مطلوب تر موثر است، دستورالعمل های که می بایست قبل از انجام لیزر رعایت شود عبارت است از:

قرار نگرفتن در معرض نور آفتاب به مدت شش هفته قبل از لیزر یک امر ضروری است.
استفاده از کرم های پوستی روشن کننده بهتر است تحت نظر دکتر پوست انجام شود و استفاده از کرم های برنز کننده به منظور تیره شدن رنگ پوست قبل از لیزر انجام نشود.
در صورتی که قصد انجام لیزر موهای زائد را دارید بهتر است از اپلاسیون، وکس و یا الکترولیز استفاده نشود زیرا این موارد می تواند در روند لیزر اختلال ایجاد نمایید. به مدت چهار هفته قبل از لیزر موهای زائد از این روش ها استفاده نکنید.
مصرف داروهای رقیق کننده خون به مدت چند ساعت قبل از لیزر ممنوع می باشد.
یکی از مواردی که می بایست رعایت شود، شیو کردن موهای زائد یک روز قبل از لیزر است، زیرا اگر نواحی مورد نظر شیو نشود پوست آسیب می بیند و موجب سوختگی پوست می شود.

کلام آخر

لیزر موهای زائد یک روش کم عارضه است که با کمک امواج و پرتوهای نور به از بین بردن موهای زائد کمک می نمایید. انجام این روش نتیجه دائمی نخواهد داشت و پس از مدتی نیاز به تکرار می باشد.

سوالات متداول لیزر موهای زائد

چه کسانی واجد شرایط برای انجام لیزر موهای زائد هستند؟

همه افراد می توانند از لیزر موهای زائد در تمام قسمت های بدن خود استفاده کنند . هرچه رنگ موها تیره تر باشد لیزر تاثیرات بهتری بر روی آن ها می گذارد. کمترین سنی که برای انجام لیزر مناسب است رده سنی ۱۲ سال می باشد .

لیزر موهای زائد برای مردان هم قابل انجام است؟

بخاطر اینکه معمولا مردها دارای موهای ضخیم تر نسبت به خانم ها هستند به همین خاطر پس از اینکه موهای خود را می تراشند دچار ناراحتی های زیادی مثل سوزش و خارش و اغلب اوقات جوش و کورک در قسمت مورد نظر می شوند. مخصوصا در قسمت تناسلی و زیر بغل که موهای آن باید همیشه از بین رود و تمیز شود لیزر موهای زائد مناسب ترین گزینه است. البته این را هم باید گفت که اگر لیزر به صورت مناسب  انجام شود هیچ عوارضی مثل خطر باروری ندارد.

 آیا انجام لیزر موهای زائد در دوران بارداری ممکن است؟

در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی احتمال افزایش رنگدانه های پوستی وجود دارد. در این دوران بهتر است لیزر موهای زائد انجام نشود چون احتمال تاثیر منفی و برجای ماندن زخم ها وجود خواهد داشت. به دلیل تغیرات هورمونی، موهایی که تحت لیزر قرار گرفته اند می توانند دوباره رشد کنند. یکی از دلایل دیگر که بهتر است در این دوران لیزر موهای زائد انجام نشود، استفاده از مواد بی حسی است زیرا احتمال بروز واکنش نسبت به این مواد وجود خواهد داشت. اما جالب است بدانید که هیچ گونه شواهدی تا به حال در مورد تاثیرات منفی لیزر موهای زائد در دوران شیردهی دیده نشده است.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *