لوگو دکتر مریم حبیبی زاده
Search
Close this search box.
Botox injection

عوارض و خطرات تزریق بوتاکس

عوارض و خطرات تزریق بوتاکس همواره باعث نگرانی افرادی است که قصد دارند برای اولین بار تزریق بوتاکس را انجام دهند. این روش جوانسازی پوست می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای بسیاری از افراد باشد. در ادامه به مواردی که قبل از انجام تزریق بوتاکس باید مد نظر قرار بگیرند و عوارض آن خواهیم پرداخت.

تزریق بوتاکس

یکی از بهترین روش‌های غیر جراحی به منظور جوانسازی پوست استفاده از بوتاکس می‌باشد . بوتاکس یک سم بوتولینوم است که به صورت طبیعی از محیط پیرامون بدست می‌آید .

در واقع سم بوتولینوم یا بوتاکس می‌تواند موجب فلج شدن عضلات و ماهیچه‌های ناحیه مورد نظر گردد . تزریق بوتاکس یک روش کاملا ایمن است که علاوه بر زیبایی در درمان برخی از بیماری‌ها موثر خواهد بود. می‌توان گفت که عوارض و خطرات تزریق بوتاکس بسیار ناچیز است.

آیا بوتاکس عوارض و خطراتی را به همراه دارد؟
آیا بوتاکس عوارض و خطراتی را به همراه دارد؟

عملکرد و کارایی تزریق بوتاکس

سم بوتولینوم، یک سم بسیار قوی است که مقدار بیش از حد آن می‌تواند منجر به بروز برخی از مشکلات شود. در صورتی که اقدامی نسبت به درمان انجام نشود می‌تواند منجر به بروز مشکلات تنفسی در افراد شود . تزریق بوتاکس فواید بسیاری دارد که تزریق به اندازه آن می‌تواند موجب فلج شدن عضلات ناحیه مورد نظر شود . با تزریق بوتاکس، استیل کولین آزاد نمی‌شود و همین امر موجب می‌شود تا انقباض عضلات صورت نگیرد .

کاربرد تزریق بوتاکس

یکی از مهم‌ترین و کارآمدترین کاربرد‌های بوتاکس در زیبایی رفع چین و چروک است. این امر می‌تواند موجب بهبود چهره‌ی فرد شود. از نظر درمانی بوتاکس برای درمان بیماری‌هایی نظیر میگرن، تعریق و اختلالات عضلانی استفاده می‌شود.

اقدامات قبل از تزریق بوتاکس

انجام تزریق بوتاکس نیاز به رعایت کردن اصول خاصی ندارد اما بهتر است قبل از انجام تزریق صورت خود را از آرایش پاک کنید .

در صورت مصرف داروهای رقیق کننده نظیر آسپرین بهتر است دکتر پوست خود را مطلع سازید. ممکن است لازم باشد پیش از تزریق بوتاکس، به مدت چند روز مصرف آن را قطع کنید. زیرا احتمال کبودی با مصرف قرص‌های رقیق کننده وجود خواهد داشت .

 

روند انجام تزریق بوتاکس

بوتاکس یک پودر است که در محلول نمکی رقیق شده و مستقیما به بافت عصبی – عضلانی تزریق می‌شود . به طور معمول اثرات بوتاکس پس از چند روز مشخص می‌شود .

تزریق بوتاکس در دوران بارداری و شیردهی و در افرادی که سابقه‌ی حساسیت دارند بهتر است انجام نگردد .

مراقبت های بعد از بوتاکس

از ماساژ دادن و یا فشار وارد کردن به ناحیه‌ی تزریق باید خودداری شود. چرا که این قبیل اقدامات باعث پخش شدن ماده تزریقی به سایر نواحی می‌شوند و نتیجه‌ی تزریق را از بین خواهند برد.

در صورتی که تزریق، در ناحیه ما بین ابروها انجام شده باشد، بهتر است به مدت سه تا چهار ساعت از پایین نگه داشتن سر خودداری کنید.

تزریق بوتاکس، دوره نقاهتی را به همراه ندارد و فرد سریعا قادر به انجام کارهای عادی خود می‌باشد.

دکتر مریم حبیبی زاده دکتر پوست و مو، پس از بررسی شرایط پوست بیمار و نوع عارضه به درمان مشکلات پوستی افراد می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۸۸۷۷۵۵۴۹ – ۸۸۷۷۶۲۹۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر مریم حبیبی زاده راجعه کنید .

آیا بوتاکس عوارض و خطراتی را به همراه دارد؟

یکی از سوالات شایع در بین عموم افراد جامعه این است که، عوارض و خطرات تزریق بوتاکس چیست؟ تزریق بوتاکس یک روش جوانسازی پوست کاملا بدون عارضه است. با این حال احتمال بروز برخی از عوارض همچون قرمزی، بی حس شدن ناحیه‌ی تزریق، سردرد، کبودی، خستگی، خشکی دهان، مشکلات بینایی، ضعیف شدن ماهیچه‌های پلک و احساس ضعف در گردن وجود دارد .

Botox injection

لازم به ذکر است که این عوارض و خطرات تزریق بوتاکس موقتی بوده و ظرف مدت زمان بسیار کوتاه برطرف می‌شوند و حتی می‌توان گفت اکثر این عوارض هم به ندرت اتفاق می‌افتند.

عوارض تزریق بوتاکس

برای انجام بوتاکس باید به متخصص پوست مراجعه کرد. پزشک پوست در انجام بوتاکس نقش بسیار مهمی دارد چون می‌تواند با تجربه و مهارت بالایی که دارد تزریق بوتاکس ر ا به بهترین نحو انجام دهد.

بوتاکس سمی می‌باشد که باعث از بین رفتن کنترل عضله می‌شود و توانایی انقباض و انبساط را از آن می‌گیرد. در واقع این ویژگی نوعی عارضه به حساب می‌آید اما علم پزشکی از آن به نفع فرد استفاده کرده است. حالا اگر این سم در قسمت‌های نامناسب یا بیشتر از حد معمول مورد استفاده قرار بگیرد می‌تواند منجر به عوراض جدی شود که تنها راه جلوگیری از این عوارض مراجعه به متخصص باتجربه می‌باشد. بنابراین بوتاکس در صورتی که توسط پزشک ماهر و با تجربه انجام شود نمی‌تواند عوارض خاصی داشته باشد اما ممکن است با برخی عوارض جزئی همراه باشد که عبارتند از:

امکان دارد بعد از انجام بوتاکس ناراحتی‌هایی برای فرد رخ دهد و باید گفت به هیچ عنوان نباید نگران این مسئله بود. اگر فرد بعد از تزریق بوناکس به افتادگی پلک دچار شده باشد باید کمی صبر داشته باشد و زمان دهد تا تاثیرات دارو از بین برود. از آن جایی که بوتاکس عارضه ای دراز مدت ندارد و باید هر ۴ تا ۶ ماه تکرار شود به همین دلیل هر نوع عوارض احتمالی تیز هیچ مشکلی را برای فرد به وجود نمی‌آورد و گذرا هستند.

ممکن است فرد در قسمت تزریق دچار کبودی یا التهاب شود که با گذشت چند روز این عارضه رفع خواهد شد.

در صورتی که تزریق توسط پزشک غیر متخصص یا در کلینیک نا معتبر و غیر بهداشتی انجام شود ممکن است برای فرد عفونت ایجاد کند. همچنین در صورتی که علامتگذاری برای تزریق به درستی انجام نشود ممکن است بیمار با عدم تقارن صورت روبرو شود.

نتیجه گیری

بوتاکس یک روش کاملا ایمن و بدون عارضه است . به طور معمول تزریق بوتاکس نیاز به تکرار مجدد دارد و تکرار تزریق به رفع چین و چروک‌ها کمک بسزایی می‌نماید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین دکتر پوست در تهران مراجعه نمایید .

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *