لوگو دکتر مریم حبیبی زاده
Search
Close this search box.
عکس زگیل معمولی

زگیل های معمولی

زگیل‌ معمولی، توده‌ی پوستی کوچک و برآمده‌ای است که اغلب روی انگشتان یا دست‌ها ایجاد می‌شود. زگیل‌های معمولی اغلب دارای الگویی از نقاط سیاه ریز بر روی پوست هستند که رگ‌های خونی کوچک و لخته‌شده می‌باشند.

چه چیزی باعث ایجاد زگیل می‌شود؟

عاملی که باعث ایجاد زگیل‌ معمولی می‌شود، ویروس است و این زگیل‌ها از طریق لمس نیز می‌توانند منتقل شوند. بلافاصله بعد از تماس زگیل ایجاد نمی‌شود، معمولا بعد از اینکه پوست شما در معرض ویروس قرار گرفت، دو تا شش ماه ممکن است زمان ببرد تا زگیل ایجاد شود. زگیل‌های معمولی اغلب بی ضرر هستند و در نهایت خود به خود ناپدید می‌شوند. اما بسیاری از مردم تصمیم می‌گیرند آنها را حذف کنند زیرا آن‌ها را آزاردهنده یا شرم آور می‌دانند. برای درمان زگیل راه‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه به تمامی آن‌ها می‌پردازیم.

درمان زگیل های معمولی

علائم زگیل های معمولی

زگیل‌های معمولی معمولاً روی انگشتان یا دست‌های شما ایجاد می‌شوند و ممکن است:

 • برآمدگی های کوچک، گوشتی و قلمبه‌ای باشند
 • در هنگام لمس خشک باشند
 • بر روی قسمتی از پوست به صورت نقاط ریز سیاه تجمع یافته‌اند، که رگ های خونی کوچک و لخته شده هستند

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

هر زمان که علائم زگیل‌ معمولی را مشاهده کردید به یک پزشک متخصص مراجعه کنید، اگر موارد زیر را داشتید در اسرع وقت به متخصص مراجعه کنید:

 • زائده‌های شما دردناک هستند یا ظاهر یا رنگ آنها تغییر می‌کند.
 • بعد از اینکه سعی کردید زگیل‌ها را درمان کنید، آن‌ها نه تنها باقی مانند و خوب نشدند بلکه گسترش یافتند یا عود کردند.
 • رشد آن‌ها آزاردهنده است طوری که در فعالیت‌های شما اختلال ایجاد می‌کنند.
 • از اینکه آن‌ها زگیل هستند یا خیر مطمئن نیستید.

شما یک فرد بالغ هستید و زگیل‌های متعددی روی پوست شما ظاهر می‌شوند که ممکن است نشان دهنده عملکرد نادرست سیستم ایمنی باشد. پس در صورت مشاهده هر یک از موارد ذکر شده به پزشک مراجعه کنید.

علل زگیل های معمولی

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) علت ایجاد زگیل های بدن است. این ویروس بسیار شایع است و بیش از ۱۵۰ نوع دارد، اما تنها تعداد کمی از آنها باعث ایجاد زگیل در دستان شما می شود. برخی از گونه های HPV از طریق تماس جنسی به وجود می آیند. با این حال، اکثر اشکال مختلف آن از طریق تماس گاه به گاه با پوست یا از طریق اشیاء مشترک مانند حوله یا لباس زیر پخش می شوند. ویروس معمولاً از طریق شکاف هایی در پوست شما مانند خراش یا بریدگی منتشر می شود. جویدن ناخن ها نیز می تواند باعث شود که زگیل در نوک انگشتان و اطراف ناخن های شما گسترش یابد.

واکنش سیستم ایمنی هر فرد به ویروس HPV متفاوت است، بنابراین هر فردی که با HPV در تماس است دچار زگیل نخواهد شد.

عوامل موثر در ایجاد زگیل

افرادی که در معرض خطر ابتلا به زگیل‌های معمولی هستند عبارت‌اند از:

 • کودکان و نوجوانان، زیرا ممکن است بدن آن‌ها نسبت به ویروس، ایمنی ایجاد نکرده باشد.
 • افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، مانند افراد مبتلا به HIV/AIDS یا افرادی که پیوند عضو داشته اند.

پیشگیری

برای کاهش خطر زگیل معمولی:

 • از تماس مستقیم با زگیل خودداری کنید، حتی زگیل‌های بدن خودتان.
 • زگیل‌ها را نکنید، کندن آن‌ها ممکن است ویروس را گسترش دهد.
 • از سنگ پا یا ناخن گیری که روی پوست و ناخن‌های سالم خود استفاده می‌کنید برای از بین بردن زگیل‌های خود استفاده نکنید .
 • ناخن‌های خود را نجوید. زگیل بیشتر در پوستی که آسیب دیدگی قبلی داشته، ایجاد می‌شود. کندن پوست اطراف ناخن، دریچه ای را برای ورود ویروس باز می‌کند.
 • اگر زگیل در دهانتان است از مسواک زدن خودداری کنید، همچنین نواحی دارای زگیل را قیچی و یا اصلاح نکنید.

تشخیص

در بیشتر موارد، پزشک شما می‌تواند زگیل معمولی را با یک یا چند روش زیر تشخیص دهد:

معاینه‌ی زگیل

 • خراش دادن لایه‌ی بالایی زگیل برای بررسی نشانه‌های نقاط تیره و باریک، رگ‌های خونی لخته شده که در زگیل‌ها رایج است
 • برداشتن بخش کوچکی از زگیل (بیوپسی اصلاح) و فرستادن آن به آزمایشگاه برای تجزیه و تحلیل برای رد سایر رشد انواع آن بر روی پوست

درمان

اکثر زگیل‌های معمولی بدون درمان از بین می‌روند، اگرچه ممکن است یک یا دو سال طول بکشد و در این مدت زگیل‌های جدیدی روی پوست ایجاد شوند. برخی از افراد انتخاب می‌کنند که زگیل‌های خود را توسط پزشک معالجه کنند، زیرا درمان خانگی مؤثر نیست و زگیل‌ها آزاردهنده و در حال گسترش هستند و ظاهر بدی دارند.

هدف درمان، از بین بردن زگیل، تحریک پاسخ سیستم ایمنی برای مبارزه با ویروس یا هر دو است. مدت زمانی که طول می‌کشد که یک زگیل درمان شود هفته‌ها یا ماه‌ها ممکن است طول بکشد. حتی با درمان، زگیل تمایل به عود یا گسترش دارد. پزشکان معمولاً با کم‌دردترین روش‌ها، مخصوصاً در درمان کودکان خردسال، شروع می‌کنند.

پزشک شما ممکن است یکی از روش‌های زیر را بر اساس محل زگیل، علائم و ترجیحات شما پیشنهاد دهد. این روش‌ها گاهی همراه با درمان‌های خانگی مانند اسید سالیسیلیک استفاده می‌شوند.

داروی لایه برداری قوی‌تر (اسید سالیسیلیک)

داروهای تجویزی زگیل قوی با اسید سالیسیلیک با برداشتن لایه‌های زگیل به صورت تدریجی عمل می‌کنند. مطالعات نشان می‌دهد که اسید سالیسیلیک در ترکیب با انجماد زگیل موثرتر است.

انجماد (کرایوتراپی)

انجماد درمانی که در مطب پزشک انجام می‌شود شامل استفاده از نیتروژن مایع روی زگیل شما است. یخ زدگی با ایجاد تاول در زیر و اطراف زگیل شما عمل می‌کند. سپس، بافت مرده ظرف یک هفته یا بیشتر از بین می‌رود. این روش همچنین ممکن است سیستم ایمنی شما را برای مبارزه با زگیل‌های ویروسی تحریک کند. احتمالاً این درمان نیاز به چند جلسه خواهد داشت.

عوارض جانبی کرایوتراپی شامل درد، تاول و تغییر رنگ پوست در ناحیه تحت درمان است. از آنجایی که این تکنیک می‌تواند دردناک باشد، معمولا برای درمان زگیل‌های کودکان خردسال استفاده نمی‌شود.

اسیدهای دیگر

اگر اسید سالیسیلیک یا انجماد کار نکند، پزشک ممکن است اسید تری کلرواستیک را به شما پیشنهاد کند. با این روش پزشک ابتدا سطح زگیل را تراشیده و سپس اسید را با خلال دندان چوبی به سطح زگیل می‌زند. این روش نیاز به تکرار درمان هر هفته یا بیشتر دارد. از عوارض جانبی آن می‌توان به سوزش محل درمان شده اشاره کرد.

جراحی جزئی پزشک شما می‌تواند بافت آسیب دیده را جدا کند. ممکن است جای زخم ناحیه‌ای که تحت درمان بوده است، باقی بماند.

لیزر درمانی

درمان لیزری با رنگ پالسی رگ‌های خونی کوچک را می‌سوزاند. بافت عفونی در نهایت می‌میرد و زگیل می‌افتد. شواهد اثربخشی این روش محدود است و می‌تواند باعث درد و زخم شود.

بیشتر بخوانید: درمان زگیل با لیزر

سبک زندگی و درمان های خانگی

درمان خانگی اغلب در از بین بردن زگیل‌های معمول موثر است. مگر اینکه سیستم ایمنی ضعیف یا دیابت داشته باشید. از درمان‌های خانگی می‌توان به روش‌های زیر اشاره کرد:

داروی لایه بردار (اسید سالیسیلیک)

محصولات رفع زگیل بدون نسخه مانند اسید سالیسیلیک به صورت پماد، پد و مایع در دسترس هستند. برای درمان خانگی زگیل‌های معمولی، بهتر است محلول ۱۷ درصد اسید سالیسیلیک را تهیه کنید. این محصولات معمولاً روزانه و اغلب برای چند هفته استفاده می‌شوند. برای بهترین نتیجه، قبل از استفاده از محصول، محل زگیل خود را چند دقیقه در آب گرم خیس کنید. پوست مرده را با استفاده از یک لایه بردار یکبار مصرف جدا کنید.

اگر پوست شما بیش از حد تحریک می‌شود، تعداد دفعات استفاده از این روش را برای درمان زگیل خود کاهش دهید. اگر باردار هستید، قبل از استفاده از محلول اسید با پزشک خود صحبت کنید.

انجماد

برخی از محصولات نیتروژن مایع به صورت مایع یا اسپری بدون نسخه در دسترس هستند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها خود را درمان کنید.

نوار چسب

با استفاده از چسب نقره ای روی زگیل خود را به مدت شش روز بپوشانید. سپس آن را در آب خیس کنید و بافت مرده را به آرامی با سنگ پا یا سنباده یکبار مصرف جدا کنید. زگیل را حدود ۱۲ ساعت در معرض هوای آزاد بگذارید و سپس این روند را تا زمانی که زگیل از بین برود تکرار کنید.

آمادگی برای قرار ملاقات با پزشک

احتمالاً اول با مراجعه به یک پزشک عمومی شروع خواهید کرد. اما ممکن است به متخصص پوست ارجاع داده شوید. نکات زیر می‌توانند کمک کنند تا شما برای روز قرار ملاقات خود با پزشک آمادگی پیدا کنید.

آنچه شما می توانید انجام دهید:

فهرستی از تمام داروهایی که به طور منظم مصرف می‌کنید، از جمله داروهای بدون نسخه و مکمل‌های غذایی و دوز روزانه هر کدام را همراه داشته باشید.

همچنین ممکن است بخواهید سوالاتی را برای پزشک خود لیست کنید، مانند:

 • چه چیزی باعث ایجاد زگیل شده است؟
 • اگر آنها را حذف کنم، باز هم امکان دارد زگیل‌ها برگردند؟
 • چه نوع درمان‌هایی برای از بین بردن زگیل موجود است و کدام را توصیه می‌کنید؟
 • باید انتظار چه نوع عوارض جانبی را داشته باشم؟
 • اگر ضایعات زگیل نیستند، چه آزمایشاتی باید انجام دهید؟
 • چگونه می‌توانم از ابتلا به زگیل جلوگیری کنم؟

پزشک شما نیز ممکن است سوالاتی از شما داشته باشد:

 • اولین بار چه زمانی متوجه زگیل شدید؟
 • آیا تا به حال آنها را در گذشته داشته اید؟
 • از چه روش‌های درمانی برای زگیل‌های خود استفاده کرده اید؟ چه مدت از آنها استفاده کرده اید و چه نتایجی داشته اید؟
آیا زگیل‌های معمولی با لمس انتقال داده می‌شوند؟

ویروسی که باعث زگیل‌های معمولی می‌شود، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) مسری است. کودکان و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند به ویژه در معرض خطر ابتلا به HPV هستند که می‌تواند از طریق تماس پوست به پوست یا از طریق تماس با یک شی یا سطح حامل ویروس منتقل شود. خطر ابتلا به HPV به ویژه در شرایط گرم و مرطوب، مانند مواردی که در استخر یا رختکن یافت می‌شود، زیاد است.

آیا زگیل‌های HPV رایج هستند؟

زگیل‌های معمولی در اثر عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شوند که یک اصطلاح کلی برای بیش از ۱۰۰ نوع ویروس است. برخی از گونه‌های HPV می‌توانند باعث ایجاد زگیل‌های معمولی در دست‌ها، انگشتان دست و سایر نواحی غیر تناسلی بدن شوند. سویه‌های دیگر HPV می‌توانند باعث ایجاد انواع مختلف زگیل در قسمت‌های مختلف بدن، از جمله زگیل‌های تناسلی قابل انتقال از طریق جنسی، یا شرایط مختلف، از جمله، در موارد نادر، سرطان دهانه رحم یا سرطان مقعد شوند.

آیا زگیل معمولی همان زگیل تناسلی است؟

خیر، زگیل‌های معمولی با زگیل تناسلی یکی نیستند. اگرچه هر دو نوع زگیل توسط ویروس‌های گروه HPV ایجاد می‌شوند، عواملی که باعث هر نوع می‌شوند و روش‌های انتقال نیز متفاوت است. برخلاف زگیل‌های معمولی، زگیل‌های تناسلی از طریق تماس جنسی پخش می‌شوند، آن‌ها یک بیماری مقاربتی هستند. زگیل‌های معمولی نمی‌توانند به ناحیه تناسلی و زگیل‌های تناسلی به دست‌ها یا سایر قسمت‌های بدن گسترش پیدا کنند.

آیا می‌توانید زگیل معمولی روی بازوی خود داشته باشید؟

بله. اگرچه زگیل‌های معمولی اغلب روی دست‌ها یا انگشتان ایجاد می‌شوند، اما می‌توانند در هر جای دیگری از بدن به جز ناحیه تناسلی نیز ظاهر شوند.

تفاوت بین زگیل معمولی و زگیل کف پا چیست؟

هر دو زگیل معمولی و زگیل کف پا محصولی از گروه ویروس‌های ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) هستند. با این حال، بر خلاف زگیل کف پا، زگیل‌های معمولی می‌توانند در هر نقطه از بدن ایجاد شوند، اگرچه بیشتر آنها معمولاً روی دست‌ها و انگشتان رشد می‌کنند. زگیل کف پا فقط روی پاها دیده می شود.

تفاوت بین زگیل معمولی و زگیل آبکی چیست؟

زگیل‌های شایع در اثر عفونت با HPV ایجاد می‌شوند. زگیل‌های آبکی که به نام مولوسکوم کونتاژیوزوم نیز شناخته می‌شوند، در اثر عفونت با ویروس مولوسکوم کونتاژیوزوم ایجاد می‌شوند. این عفونت باعث ایجاد برجستگی‌ها یا ضایعات کوچک و بدون درد روی پوست می‌شود که اغلب به صورت گروهی ظاهر می‌شوند و به طور معمول خود به خود از بین می‌روند.

آیا زگیل‌های معمولی خونریزی می‌کنند؟

زگیل معمولی نباید خونریزی کند، مگر اینکه خراشیده شده باشد، خراشیده شود یا به نحوی زخمی شود. اگر زگیل بدون علت مشخص خونریزی کرد یا پس از آسیب خونریزی شدید داشت، مهم است که بدون تاخیر با پزشک مشورت کنید.

آیا زگیل‌های معمولی می‌توانند دردناک باشند؟

در حالی که بیشتر زگیل‌ها درد ایجاد نمی‌کنند، برخی از آن‌ها می‌توانند، به خصوص اگر در ناحیه‌ای رشد کنند که اغلب روی آن فشار داده می‌شود، مثلاً زگیل معمولی نوک انگشت ممکن است دردناک باشد، توصیه می‌شود برای اطمینان از جدی نبودن آن و دریافت درمان مناسب به پزشک مراجعه کنید.

آیا زگیل معمولی می‌تواند عفونی شود؟

زگیل خود نتیجه عفونت پوست با HPV است. زگیل به طور کلی با باکتری عفونی نمی‌شود، مگر اینکه خراشیده شود، بریده شود یا به نحوی آسیب دیده باشد. در چنین مواردی ممکن است باکتری وارد زگیل یا ناحیه اطراف شود و عفونت باکتریایی ایجاد شود که باعث درد، تغییر رنگ و سایر علائم شود. اگر نگران عفونت زگیل هستید، بهتر است با پزشک مشورت کنید.

آیا باید نگران زگیل‌های معمولی در دوران بارداری باشم؟

خیر، عفونت با HPV نباید هیچ خطری برای کودک شما ایجاد کند. مانند هر موردی از زگیل‌های معمولی، ممکن است هیچ درمانی لازم نباشد، اگرچه گزینه‌هایی بدون نسخه و پزشکان در دسترس هستند.

علائمی که نشان می‌دهد زگیل معمولی از بین می‌رود چیست؟

زمانی که زگیل در حال از بین رفتن است، یا در حال مرگ است، ممکن است زگیل کوچک شده و شروع به ناپدید شدن کند. این ممکن است خود به خود یا با درمان اتفاق بیفتد.

اگر زگیل معمولی از بین نرود چه باید بکنم؟

اگر زگیل پس از درمان با نسخه و یا داروهای خانگی از بین نرفت، توصیه می‌شود برای رد سایر شرایط و اطمینان از استفاده از مناسب‌ترین درمان، به پزشک مراجعه کنید.

مطالب مرتبط
2 پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *