لوگو دکتر مریم حبیبی زاده
Search
Close this search box.
خونریزی خال، آیا باید نگران بود؟

خونریزی خال، آیا باید نگران بود؟

خال مجموعه کوچکی از سلول های رنگدانه روی پوست شما است. گاهی اوقات به آنها “خال های معمولی” می گویند. آنها می توانند در هر نقطه از بدن شما ظاهر شوند. یک فرد به طور متوسط ​​بین ۱۰ تا ۵۰ خال دارد.

درست مانند بقیه پوست بدن شما، خال نیز می تواند آسیب ببیند و در نتیجه خونریزی کند. یک خال ممکن است بر اثر عوامل مختلف از جمله خراشیده شدن، کشیده شدن و یا برخورد به یک جسم خونریزی کند.

گاهی خال ها دچار خارش می شوند. روند خارش آنها می تواند پوست شما را پاره کند و باعث خونریزی شود.

خونریزی خال
خونریزی خال

پوست اطراف زیر خال ممکن است آسیب ببیند و خونریزی کند و به نظر برسد که خال شما در حال خونریزی است. این می تواند به این معنی باشد که رگ های پوستی زیر خال شما ضعیف شده و مستعد آسیب هستند.

لازم نیست نگران خال هایی باشید که هنگام زخمی شدن خونریزی می کنند. با این حال، خال هایی که خونریزی یا ترشح مایع بدون آسیب دیدگی دارند، جای نگرانی دارند.

علائم سرطان پوست

خونریزی خال نیز می تواند ناشی از سرطان پوست باشد. اگر خال شما در نتیجه سرطان پوست خونریزی می کند، ممکن است علائم دیگری همراه با خونریزی داشته باشید.

اگر خال شما خونریزی دارد، بررسی کنید و ببینید که آیا متوجه علائم زیر شده اید:

عدم تقارن: یک طرف خال شکل یا بافت متفاوتی نسبت به طرف مقابل دارد.

حاشیه: خال دارای یک مرز ضعیف است و تشخیص اینکه پوست شما کجا به پایان می رسد و خال شروع می شود دشوار است.

رنگ: به جای یک سایه قهوه ای تیره یا سیاه، خال در سراسر رنگ دارای تغییراتی است یا رنگ های غیر طبیعی مانند سفید یا قرمز را نشان می دهد.

قطر: خال هایی که اندازه آنها کمتر از یک پاک کن مداد است معمولاً خوش خیم هستند. خال هایی که قطر آنها کمتر از ۶ میلی متر است نسبت به خال های بزرگتر کمتر باعث نگرانی می شوند.

در حال تکامل: شکل خال شما در حال تغییر است یا فقط یک خال از چندین خال متفاوت از بقیه به نظر می رسد.

نحوه درمان خالی که خونریزی می‌کند

اگر خال دارید که به دلیل خراش یا برآمدگی خونریزی می کند، یک گلوله پنبه ای را با الکل مالیده برای استریل کردن ناحیه و جلوگیری از خونریزی استفاده کنید. همچنین ممکن است بخواهید از بانداژی برای پوشاندن ناحیه استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که از چسبیدن روی ناحیه ای از پوست که خال شما در آن قرار دارد خودداری کنید.

بیشتر خال ها نیازی به درمان ندارند، اما خال هایی که خونریزی را ادامه می دهند باید توسط متخصص پوست بررسی شوند. آنها می توانند تعیین کنند که چه اتفاقی می افتد و آیا شما نیاز به بیوپسی خال دارید یا خیر.

ممکن است متخصص پوست شما برداشتن خال را در یک روش سرپایی در مطب خود توصیه کند. دو راه متداول وجود دارد که آنها می توانند این کار را انجام دهند:

برداشتن با جراحی، زمانی که خال از پوست با چاقوی جراحی جدا می شود

برداشتن به روش اصلاح، زمانی که خال با تیغ تیز از روی پوست تراشیده شود

پس از برداشتن خال، برای تشخیص وجود هرگونه سلول سرطانی آنالیز می شود.

هنگامی که خال برداشته می شود، معمولاً بر نمی گردد. اگر خال دوباره رشد کرد، فوراً با پزشک خود صحبت کنید.

کلام آخر

تعداد کمی از خال های معمولی منبع قابل اعتماد به ملانوم تبدیل می شوند. و زمانی که ملانوم زود تشخیص داده شود، بسیار قابل درمان است.

در صورت مشاهده هرگونه تغییر در خال های خود، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید. از عوامل خطر در تاریخچه سلامت خود آگاه باشید، مانند قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید، که ممکن است شما را مستعد ابتلا به ملانوم کند.

مطالب مرتبط
یک پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *