وقتی خال عفونی می شود چه باید کرد؟

فهرست محتوا

خال یک نقطه رنگی روی پوست شما است که به دلیل غلظت بالای سلول های تولید کننده رنگدانه به نام ملانوسیت ایجاد می شود. اصطلاح پزشکی برای خال رنگدانه، خال ملانوسیتیک یا خال است. بیشتر خال ها خوش خیم هستند. وقتی خال از بدو تولد وجود داشته باشد، اغلب به آن خال مادرزادی می گویند. مادر این مقاله قصد داریم شما را با خال عفونی آشنا کنیم.

یک خال چگونه عفونی می‌شود؟

خال ممکن است در اثر خراشیدن یا برخی تحریکات دیگر عفونی شود. خال عفونی معمولاً توسط باکتری هایی ایجاد می شود که به طور معمول روی پوست شما زندگی می کنند.

اگر خونریزی یا تغییر در ظاهر خال مشاهده کردید، مهم است که به پزشک خود مراجعه کنید. اصلا خود درمانی نکنید. ممکن خالی که عفونت می‌کند، نشانه ای از سرطان پوست در حال رشد باشد.

معلوم نیست چه چیزی باعث ظاهر شدن خال می شود. اما اکثر مردم حداقل یک خال دارند و اغلب تعدادی بیشتر از یک خال دارند.

یک خال چگونه عفونی می‌شود
یک خال چگونه عفونی می‌شود

نشانه هایی که ممکن است از علائم این باشد که خال شما عفونی شده است

خال نیز می تواند مانند هر قسمت دیگری از بدن شما عفونی شود.

علائم خال عفونی عبارت‌اند از:

  • قرمزی یا تورم
  • خون ریزی
  • ترشح چرک
  • درد یا تب

بیشتر بخوانید: برداشتن خال

چه چیزی باعث عفونت می شود؟

معمولاً خال به دلیل باکتری عفونی می شود. با این حال، یک ویروس یا قارچ پوستی نیز می تواند علت آن باشد. به عفونت باکتریایی گسترده پوست، سلولیت می‌گویند. در طول عفونت، این باکتری ها به طور غیر طبیعی به تعداد زیادی رشد می کنند.

برخی از دلایلی که ممکن است خال عفونی شود شامل موارد زیر است:

خاراندن یا برداشتن

خاراندن یا کندن خال می تواند منافذی در پوست ایجاد کند که به باکتری ها اجازه می دهد وارد شوند و مکان رشد خود را پیدا کنند. باکتری، ویروس یا قارچ نیز ممکن است در زیر ناخن شما وجود داشته باشد.

بریده شدن خال

ممکن است خراش یا بریدگی در محل خال ایجاد شود. این می تواند پوست شما را در برابر عفونت های باکتریایی، ویروسی یا قارچی باز کند. اگر خال در جایی دارید که به طور مکرر مورد مالش و یا ضربه قرار می‌گیرد، ممکن است از پزشک خود بخواهید آن را خارج کند. خال هایی که در امتداد خطوط سوتین، دور کمر، زیر بازو یا کشاله ران قرار دارند به راحتی تحریک می شوند.

موی فرورفته

خال ها می توانند فولیکول مو را درگیر کنند. بیرون آمدن مو از خال معمولی است و این نشانه یک بیماری جدی پزشکی نیست. اما، اگر مو به داخل رشد کند، ممکن است زخم کوچکی ایجاد کند که به باکتری‌ها اجازه ورود می‌دهد.

به طور کلی، هر چیزی که می تواند به پوست داخل یا اطراف خال آسیب برساند، می تواند منجر به عفونت شود.

درمان خال عفونی

اگر مشکوک هستید که خال شما ممکن است عفونی شده باشد و در عرض دو روز بهبود نیافته است، همیشه ایده خوبی است که به پزشک مراجعه کنید. آنها می توانند پس از تشخیص، درمان صحیح را به شما ارائه دهند. پزشک می‌تواند تشخیص دهد که آیا خال نشانه‌های سرطان پوست در حال رشد را نشان می‌دهد یا خیر.

آنتی بیوتیک ها

اگر مشکوک به عفونت جزئی هستید، اولین قدم شما این است که به آرامی ناحیه مورد نظر را چندین بار در روز با آب و صابون تمیز کنید و آن را با یک حوله تمیز خشک کنید. پمادهای آنتی بیوتیک بدون نسخه مانند یک آنتی بیوتیک سه گانه (نئوسپورین، باسیتراسین) معمولاً توصیه نمی شوند.

تحقیقات در حال انجام نشان می دهد که این داروهای موضعی ممکن است مفید نباشند منبع مورد اعتماد. آنها می توانند واکنش های آلرژیک ایجاد کنند و باعث مقاوم شدن باکتری ها به درمان های آنتی بیوتیکی شوند که منجر به عفونت های جدی تر شود.

هنگامی که خال تمیز و خشک شد، بسته به محل، ممکن است لازم باشد ناحیه را پوشانده تا از تحریک جلوگیری شود. از برداشتن یا فشردن بیشتر خال خودداری کنید.

با تمیز نگه داشتن آن، عفونت باید طی یک یا دو روز شروع به از بین رفتن کند. با این حال، اگر اینطور نیست یا مبتلا به دیابت، شرایطی که بر سیستم ایمنی شما تأثیر می گذارد، یا سابقه عفونت های جدی پوستی دارید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

همچنین اگر ناحیه خال دردناک، متورم، خونریزی یا بزرگتر شدن آن ناحیه است یا اگر تب دارید، به پزشک مراجعه کنید. ممکن است برای خلاص شدن از شر عفونت نیاز به تجویز آنتی بیوتیک خوراکی داشته باشید. عفونت های جدی پوستی می توانند به بستری شدن در بیمارستان برای آنتی بیوتیک های ورید (IV) نیاز داشته باشند.

در صورتی که خال علائم سرطان پوست را نشان دهد، پزشک شما می تواند نمونه کوچکی از خال (بیوپسی) بگیرد یا خال را به طور کامل خارج کند. آنها همچنین ممکن است شما را برای معاینه و درمان بیشتر به یک متخصص ارجاع دهند.

برداشتن خال

اگر خال شما در ناحیه ای قرار دارد که با مالش یا گرفتن لباس و اشیاء دیگر ممکن است تحریک شود، می توانید از پزشک خود بخواهید که آن را بردارد.

برداشتن خال فقط باید توسط پزشک متخصص پوست انجام شود. استفاده از پمادها و داروهای رفع خال بدون نسخه یا درمان های خانگی توصیه نمی شود و می تواند خطرناک باشد. آنها ممکن است در جایی که قبلاً عفونتی وجود نداشت ایجاد عفونت کنند. آنها می توانند یک زخم ضخیم و نامطلوب به جای خال باقی بگذارند. مهمتر از آن، آنها می توانند منجر به درمان نادرست سرطان پوست و ایجاد عوارض جدی شوند.

برداشتن خال در مطب پزشک شامل بی حس کردن ناحیه با داروهای بی حس کننده موضعی و سپس برداشتن کل خال با ابزار جراحی استریل است. خال های کوچکتر و کم عمق ممکن است حتی نیازی به بخیه نداشته باشند.

چگونه می توانید از عفونت خال جلوگیری کنید

تمیز نگه دارید

اگر در نزدیکی یک خال در پوست خود شکستید، فوراً آن را به آرامی با آب و صابون چند بار در روز تمیز کنید. اگر زخم در معرض کثیفی یا آلودگی قرار گرفت، آن را با یک پانسمان تمیز و خشک بپوشانید.

نکنید یا خراش ندهید

از وسوسه کشیدن یا خراشیدن خال های خود اجتناب کنید.

برداشتن خال را در نظر داشته باشید

اگر خال شما در ناحیه ای است که اغلب با مالش یا گرفتن چیزها تحریک می شود، در مورد برداشتن آن با پزشک خود صحبت کنید.

کلام آخر

تقریباً همه افراد یک یا چند خال دارند. خال های عفونی شایع نیستند، اما اتفاق می افتند. از آنجایی که هرگونه تغییر در خال می تواند نشانه سرطان پوست در حال توسعه باشد، در صورت داشتن مشکل با خال، مهم است که به پزشک خود مراجعه کنید.

دکتر حبیبی زاده

16 سال فعالیت در زمینه پوست، مو و زیبایی برخی از خدمات: تزريق فيلر - بوتاكس - مزوتراپي ليزرموهاي زايد با دستگاه الكساندرايت برطرف كردن جاي جوش و لك صورت با ليزر برداشت انواع خال و ميخچه وزگيل جراحي هاي سرپايي ...

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button