لوگو دکتر مریم حبیبی زاده
Search
Close this search box.
خال صورت

وقتی خال عفونی می شود چه باید کرد؟

خال عفونی عارضه ای نادر است که خیلی کم پیش می‌آید افراد به آن دچار شوند. خال یک نقطه رنگی روی پوست شما است که به دلیل غلظت بالای سلول‌های تولید کننده رنگدانه به نام ملانوسیت ایجاد می‌شود. وقتی خال از بدو تولد وجود داشته باشد، اغلب به آن خال مادرزادی می‌گویند. در این مقاله قصد داریم شما را با خال عفونی آشنا کنیم.

یک خال چگونه عفونی می‌شود؟

خال ممکن است در اثر خراشیدن یا برخی تحریکات دیگر عفونی شود. خال عفونی معمولاً توسط باکتری هایی ایجاد می شود که به طور معمول روی پوست شما زندگی می کنند.

اگر خونریزی یا تغییر در ظاهر خال مشاهده کردید، مهم است که به پزشک خود مراجعه کنید. اصلا خود درمانی نکنید. ممکن خالی که عفونت می‌کند، نشانه ای از سرطان پوست در حال رشد باشد.

معلوم نیست چه چیزی باعث ظاهر شدن خال می شود. اما اکثر مردم حداقل یک خال دارند و اغلب تعدادی بیشتر از یک خال دارند.

علائم عفونت خال

خال نیز می‌تواند مانند هر قسمت دیگری از بدن شما عفونی شود.

علائم خال عفونی عبارت‌اند از:

  • قرمزی یا تورم
  • خون ریزی
  • ترشح چرک
  • درد یا تب

چه چیزی باعث عفونت می شود؟

معمولاً خال به دلیل باکتری عفونی می‌شود. با این حال، یک ویروس یا قارچ پوستی نیز می‌تواند علت آن باشد. به عفونت باکتریایی گسترده پوست، سلولیت می‌گویند. هنگام ابتلا به عفونت، این باکتری‌ها به طور غیر طبیعی به تعداد زیادی رشد می‌کنند.

برخی از دلایلی که ممکن است خال عفونی شود شامل موارد زیر است:

خاراندن یا برداشتن

خاراندن یا کندن خال می‌تواند منافذی در پوست ایجاد کند که به باکتری‌ها اجازه می‌دهد وارد شوند و مکان رشد خود را پیدا کنند. باکتری، ویروس یا قارچ نیز ممکن است در زیر ناخن شما وجود داشته باشد.

بریده شدن خال

ممکن است خراش یا بریدگی در محل خال ایجاد شود. این مسئله می‌تواند پوست شما را در برابر عفونت‌های باکتریایی، ویروسی یا قارچی تحریک پذیر کند. اگر در قسمتی از پوست خود خال دارید که به طور مکرر مورد مالش و یا ضربه قرار می‌گیرد، ممکن است از پزشک خود بخواهید آن را خارج کند. خال‌هایی که در امتداد خطوط سوتین، دور کمر، زیر بازو یا کشاله ران قرار دارند به راحتی تحریک می‌شوند.

موی فرورفته

خال‌ها می‌توانند فولیکول مو را درگیر کنند. بیرون آمدن مو از خال معمولی است و این نشانه‌ی یک بیماری جدی پزشکی نیست. اما، اگر مو به داخل رشد کند، ممکن است زخم کوچکی ایجاد کند که به باکتری‌ها اجازه ورود می‌دهد.

به طور کلی، هر چیزی که می‌تواند به پوست داخل یا اطراف خال آسیب برساند، می‌تواند منجر به عفونت شود.

درمان خال عفونی

اگر مشکوک هستید که خال شما ممکن است عفونی شده باشد و در عرض دو روز بهبود نیافته است، همیشه ایده‌ی خوبی است که به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما پس از تشخیص، درمان صحیح را به شما ارائه می‌دهد. پزشک می‌تواند تشخیص دهد که آیا خال نشانه‌های سرطان پوست در حال رشد را نشان می‌دهد یا خیر.

آنتی بیوتیک ها

اگر مشکوک به عفونت جزئی هستید، اولین قدم شما این است که به آرامی ناحیه مورد نظر را چندین بار در روز با آب و صابون تمیز کنید و آن را با یک حوله تمیز خشک کنید. پمادهای آنتی بیوتیک بدون نسخه مانند یک آنتی بیوتیک سه گانه (نئوسپورین، باسیتراسین) معمولاً توصیه نمی‌شوند.

تحقیقات نشان می‌دهند که این داروهای موضعی ممکن است مفید نباشند. آنها می‌توانند واکنش‌های آلرژیک ایجاد کنند و باعث مقاوم شدن باکتری‌ها به درمان‌های آنتی بیوتیکی شوند که منجر به عفونت‌های جدی‌تر خواهند شد.

هنگامی که خال تمیز و خشک شد، بسته به محل، ممکن است لازم باشد ناحیه را پوشانده تا از تحریک جلوگیری شود. از برداشتن یا فشردن بیشتر خال خودداری کنید.

با تمیز نگه داشتن آن، عفونت باید طی یک یا دو روز شروع به از بین رفتن کند. با این حال، اگر اینطور نیست یا مبتلا به دیابت و شرایطی که بر سیستم ایمنی شما تأثیر می‌گذارد هستید و یا سابقه‌ی عفونت‌های جدی پوستی دارید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

همچنین اگر ناحیه‌ی خال دردناک، متورم، دچار خونریزی و یا بزرگتر از حد معمول شده است یا اگر تب دارید، به پزشک مراجعه کنید. ممکن است برای خلاص شدن از شر عفونت نیاز به تجویز آنتی بیوتیک خوراکی داشته باشید. در صورت ابتلا به عفونت‌های جدی پوستی ممکن است به بستری شدن در بیمارستان و به آنتی بیوتیک‌های وریدی نیاز داشته باشید.

در صورتی که خال علائم سرطان پوست را نشان دهد، پزشک شما می‌تواند نمونه‌ی کوچکی از خال (بیوپسی) بگیرد یا خال را به طور کامل خارج کند. آنها همچنین ممکن است شما را برای معاینه و درمان بیشتر به یک متخصص ارجاع دهند.

برداشتن خال صورت

برداشتن خال

اگر خال شما در ناحیه ای قرار دارد که با مالش یا برخورد با لباس و اشیاء دیگر ممکن است تحریک شود، می‌توانید از پزشک خود بخواهید که آن را بردارد.

برداشتن خال فقط باید توسط پزشک متخصص پوست انجام شود. استفاده از پمادها و داروهای از بین بردن خال بدون نسخه یا درمان‌های خانگی توصیه نمی‌شود و می‌تواند خطرناک باشد. آنها ممکن است در جایی که قبلاً عفونتی وجود نداشته، ایجاد عفونت کنند. آنها می‌توانند یک زخم عمیق و نامطلوب به جای خال باقی بگذارند. مهم‌تر از آن، آنها می‌توانند منجر به درمان نادرست سرطان پوست و ایجاد عوارض جدی شوند.

برداشتن خال در مطب پزشک شامل بی حس کردن ناحیه با داروهای بی حس کننده موضعی و سپس برداشتن کل خال با ابزار جراحی استریل است. خال‌های کوچک‌تر و کم عمق ممکن است حتی نیازی به بخیه نداشته باشند.

پیشگیری از عفونت خال

زخم اطراف خال را تمیز نگه دارید

اگر در نزدیکی یک خال روی پوست خود دچار بریدگی و یا زخم شدید، فوراً آن را به آرامی با آب و صابون چند بار در روز تمیز کنید. اگر زخم در معرض کثیفی یا آلودگی قرار گرفت، آن را با یک پانسمان تمیز و خشک بپوشانید.

از کندن و خراشیدن خال خودداری کنید

از وسوسه خراشیدن خال‌های خود به طور جدی اجتناب کنید.

اگر خال شما در ناحیه ای است که اغلب با مالش یا برخورد با لباس تحریک می‌شود، در مورد برداشتن آن با پزشک خود صحبت کنید.

نتیجه گیری

تقریباً همه افراد یک یا چند خال دارند. خال‌ عفونی به طور کلی شایع نیست، اما ممکن است بعضی افراد به آن مبتلا شوند. از آنجایی که هرگونه تغییر در خال می‌تواند نشانه‌ی سرطان پوست در حال توسعه باشد، در صورت داشتن مشکل با خال، مهم است که به پزشک خود مراجعه کنید.

مطالب مرتبط
2 پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *