لوگو دکتر مریم حبیبی زاده
Search
Close this search box.
جوانسازی پوست

جوانسازی پوست

جوانسازی پوست شامل روش های درمانی می‌باشد که با هدف بهبود ظاهری پوست یا زیبایی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. پیر شدن پوست یک فرایند طبیعی در بدن است که نمی‌توان مانع شد اما با رعایت مراقبت های بیشتر می‌توان آن را به تاخیر انداخت. همه این نکته را می‌دانیم که پیشگیری بهتر از درمان است پس تا زمانی که کار از کار نگذشته به فکر مراقبت و جوانسازی پوست صورت خود باشید. در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی درباره جوانسازی پوست برای شما بیان کنیم، پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

جوانسازی پوست چیست؟

هدف از انجام انواع روش های جوانسازی پوست، تبدیل پوست آسیب دیده و دارای چین و چروک به پوستی صاف و بی نقص است. علاوه بر این از بروز خطوط و چین و چروک های جدید نیز جلوگیری می‌کند. استفاده از تکنیک های جوانسازی موجب افزایش کلاژن سازی و لایه برداری پوست می‌شود. در هر کدام از روش های جوانسازی پوست سلول های آسیب دیده روی سطح پوست حذف شده و تغییراتی در لایه های زیرین آن ایجاد می‌شود.

روش های جوانسازی پوست

روش های جوان سازی پوست

افزایش سن و گذشت زمان موجب می‌شود سلولهای پوست دچار پیری شوند. بافت کلاژن و الاستین پوست در حفظ استحکام و شفافیت پوست موثر هستند، ضعیف می‌شوند و  کم کم پوست چروک و شل می‌شود. یکی از دغدغه های این افراد درباره زیبایی پوست صورت این است که چه زمانی برای جوانسازی پوست مناسب است؟ در پاسخ باید گفت زمانی می‌توانید برای برطرف کردن چروک و نازکی پوست اقدام کنید که تا چه حد علائم پیری برای شما نگرانی به همراه دارد، اگر دیدن چهره چروک خورده و ضعیف خود در آینه آزاردهنده است و حال می‌خواهید از پوست خود بیشتر مراقبت کنید، می‌توانید از روشهای زیر برای جوان تر کردن پوست خود استفاده کنید:

کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی از روش های غیرتهاجمی و بدون نیاز به جراحی بوده که در آن با استفاده از دستگاه مخصوص و تزریق کربن دی اکسید به زیر پوست به درمان سلولیت، گودی زیر چشم، از بین بردن چین و چروک ها و ترک های پوستی کمک می‌کند. گاز کربن دی اکسید باعث تحریک خون رسانی و فعال کردن واکنش های ترمیمی پوست شده و با بهتر شدن اکسیژن رسانی به پوست، بافت ها به طور طبیعی وارد فرآیند جوانسازی می‌شوند.

هایفوتراپی

در هایفوتراپی از امواج فراصوت برای افزایش تولید کلاژن و محکم تر شدن بافت پوست استفاده می‌شود. دستگاه هایفوتراپی با هدف قرار دادن لایه های زیرین پوست، موجب گرم شدن بافت پوست شده و سلول های پوست برای مقابله با این موضوع تولید کلاژن را افزایش می‌دهند. با افزایش کلاژن سازی، پوست لیفت شده، سفت می‌شود و چین و چروک های آن از بین می‌رود. برای بسیاری از افراد هایفوتراپی بهترین روش جوانسازی پوست می‌باشد.

آر اف فرکشنال

آر اف فرکشنال از روش های جدید ضد پیری و جوانسازی پوست می‌باشد که اثر گذاری بالایی دارد. در این روش با استفاده از سوزن و نیدل های بسیار نازک که روکش طلا دارند، پوست به آرامی سوراخ شده و انرژی امواج رادیویی به بافت های زیرین رسانده می‌شوند. این فرآیند منجر به افزایش دما و بهبود ساختار پوست می‌شود.

تزریق بوتاکس

یکی از پرطرفدارترین روش هایی که برای جوانسازی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد، تزریق بوتاکس می‌باشد. بوتاکس از سم بوتولینوم تشکیل شده که با فلج کردن عضلات و ماهیچه ها از حرکت آن ها جلوگیری می‌کند. بوتاکس زمانی موثر است که چین و چروک های صورت هنوز دائمی نشده باشند.

تزریق ژل و چربی

تزریق ژل و چربی با پر کردن چین و چروک ها و اصلاح فرم صورت، به جوانسازی و زیبایی پوست کمک می‌کند. در برخی موارد تزریق ژل و چربی به عنوان یک روش مکمل همراه با بوتاکس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ یکی دیگر از روش های جوانسازی پوست بوده که با سوزن های زیر در پوست زخم های ریزی ایجاد می‌کند. این زخم ها منجر به تحریک تولید کلاژن شده و در نهایت منجر به ایجاد بافت پوست قوی تر و سالم تر می‌شود. این روش برای ترمیم مشکلاتی مانند جای جوش و آکنه، ترک های پوستی، چین و چروک ها، زخم ها و لکه های پوستی کاربرد دارد.

درباره جوانسازی پوست

میکرودرم ابریژن

این روش برای کلاژن سازی و جوانسازی پوست موثر بوده و طی آن با استفاده از یک ابزار چرخشی سریع لایه برداری عمیق پوست انجام می‌شود. پوست آسیب دیده شروع به خونریزی می‌کند اما پوست جدید به جای آن رشد می‌کند. میکرودرم ابریژن به اختصار میکرودرم نیز نامیده می‌شود.

لیزر

در جوانسازی با لیزر با استفاده از انرژی نور و گرما آثار پیری پوست کاهش می‌یابد. لیزر لایه بالایی پوست را جدا کرده و لایه های زیرین را گرم می‌کند. این روش رشد فیبرهای کلاژن جدید را تحریک کرده و آسیب کمی به اطراف پوست وارد می‌کند. لیزر CO2 فرکشنال یکی از موثرترین روش های جوانسازی پوست می‌باشد.

مزایای جوانسازی پوست

از جمله مزایای جوانسازی پوست می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • چین و چروک ها را صاف کرده و ظاهر خطوط ریز را کاهش می‌دهد.
  • تغییر رنگ را از بین می‌برد و رنگ پوست را یکدست می‌کند.
  • پوست های شل را سفت می‌کند.
  • اسکارهای آکنه را بهبود می‌بخشد.
مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *