لوگو دکتر مریم حبیبی زاده

برداشتن خال

فهرست محتوا

وجود خال در صورت و یا بدن تمامی افراد مشاهده می شود. خال ها ممکن است انواع مختلفی داشته باشد و به دلایل مختل نیز در بدن قرار گرفته باشد . اگر سلول در پوست تجمع کند و لانه تشکیل دهد، خال روی پوست به وجود می آید. اما برای برداشتن خال حتما به دکتر خوب برای برداشتن خال مراجعه کنید تا بهترین نتیجه را دریافت کنید. اما برخی از مردم از وجود آن ها راضی نبوده و تمایل به برداشتن خال خود دارند. اما چه مواردی  در برداشتن خال مهم است ؟ هر خال به چه صورت برداشته می شود ؟ لیزر برای چه نوع خال هایی مناسب است ؟

آیا برداشتن خال واقعاً تاثیر گذار است؟

در بهترین حالت، خال‌ها لکه‌های تیره آزاردهنده‌ای روی پوست شما هستند که دوست دارید از بین بروند تا پوستی صاف و بدون لک داشته باشید. در بدترین حالت، خال‌ها می‌توانند سرطانی باشند و در صورت عدم برداشتن آنها خطرات جدی برای سلامتی به دنبال داشته باشند. قبل از انجام عمل برداشتن خال باید چند نکته را در نظر بگیرید.

برداشتن خال

خال چیست؟

هر گونه تغییری که در رنگ پوست ایجاد می شود را خال می گویند. خال ها اصولا به دو صورت مادرزادی و یا اکتسابی وجود دارند و ممکن است در نواحی مختلفی در بدن ظاهر شوند .

خال در چه سنی ایجاد می شود؟

زمان به وجود آمدن خال روی صورت، متفاوت است. خال ممکن است از بدو تولد ایجاد شود و تا 35سالگی ادامه یابد. معمولا نوزادی که تازه به دنیا آمده است، خال و یا لکی روی پوست وی نیست و در دو الی سه سالگی کم کم خال ها بروز می کنند. و به آن ها خال مادرزادی می گوییم.

معمولا در دوران بلوغ و بارداری خال بیشترشده و یا پر رنگ تر می شود. علت این است ک به دلیل تغیرات در بدن و تغیرات در سلول های رنگدانه ساز ، لکه و خال ایجاد می شود. اما در دوران سالمندی، خال در اکثر مواقع به مرور کمرنگ و یا بی رنگ شده و ممکن است تحلیل برود.

بیشتر بخوانید: علائم خال های سرطانی

کدام خال خطرناک است؟

اگر خال به مرور تغیر شکل یا تغیر رفتاردهد، می تواند نشان دهنده علامت باشد . ممکن است خال به مرور تغیر رنگ دهد و یا قسمتی از خال تیره و قسمتی روشن باشد و همینطور حاشیه خال نامنظم شده و یا به طور کلی خال تغیر اندازه دهد. در این مواقع خال ممکن است علامتی را نشان دهد و نشان دهنده تومور بدخیم یا سرطان باشد.(سرطان رنگ دانه های  پوست) این نوع خال ها ممکن است در فردی باشد که از قبل زمینه خال در وی باشد و یا در فردی باشد که هیچگونه زمینه خال ندناشت باشد.

انواع خال ها

خال ها ممکن است انواع مختلفی داشته باشد برخی از آن ها شامل:

خال‌های پیوستگاهی

اصولا در دوران کودکی ایجاد می شوند . این نوع از خال ها سطحی تقریبا صاف و یا کمی برجسته دارند . به شکل گرد و یا بیضی شکل هستند. از 1mm تا 1cm می باشند . به رنگ قهوه روشن تا قهوه ای تیره و گاهی نیز سیاه دیده می شوند .

خال مرکب

این نوع خال های گرد و یا بیضی شکل و برجسته می باشند. به رنگ قهوه ای بوده و سطحی صاف دارند. این نوع خال ها بیشتر در بدن رایج است.

خال دیسپلاستیک

 این نوع خال که جزء خال های شایع به شمار نمی آید ممکن است حاشینه نامنظم داشته باشد و رنگ آن به طور یکنواخت نبوده و همچنین گاهی خارش و التهاب داشته باشد.

خال های درمی

این نوع از خال دارای ظاهر برجسته است و اصولا به رنگ پوست و یا قهوه ای می باشد. این خال ها در سنین بالا شایع تر است. بر روی این نوع خال ها ممکن است تعدادی مو نیز دیده شود.

خال با هاله سفید

این نوع از خال ها در سنین بلوغ بیشتر دیده می شود. اتمال ایجاد چندین نوع خال در یک محل وجود دارد. این نوع خال ها ممکن است منجر به ایجاد بیماری ویتیلیگو شوند.

برداشتن خال چیست؟

برداشتن خال، که با بیوپسی خال متفاوت است، به گونه‌ای طراحی شده است که خال‌ها را به‌طور کامل از روی پوست پاک می‌کند، به‌گونه‌ای که جای زخم را به حداقل می‌رساند و پوستی صاف و شفاف ایجاد می‌کند. خال‌ها به‌عنوان توده‌های پوستی قهوه‌ای یا سیاه که در اثر تجمع سلول‌های رنگدانه پوست به نام ملانوسیت ایجاد می‌شوند، طبقه‌بندی می‌شوند. خال ها می توانند هر شکلی باشند، می‌توانند برآمده یا صاف باشند و همینطور در هر نقطه از بدن ایجاد شوند.

با استفاده از انواع تکنیک‌های مختلف، می‌توانیم به طور ایمن و مؤثر خال‌ها را از هر مکانی حذف کنیم. بهتر از همه، برداشتن خال یک راه حل دائمی برای این نگرانی رایج زیبایی است که توسط یک پزشک ماهر و با تجربه انجام شود.

در حالی که باید به طور مرتب به متخصص پوست خود مراجعه کنید تا پوست خود را سالم نگه دارید و خال های باقیمانده را بررسی کنید، ضایعات هدف در این درمان سریع و آسان نباید دوباره رشد کنند و پوست شما باید بهتر از همیشه به نظر برسد و اعتماد به نفس قابل توجهی به شما افزایش دهد.

فواید

در حالی که یکی از مزایای اصلی برداشتن خال، زیبایی است، نگرانی اصلی ما همیشه سلامت طولانی مدت شما است. خال ها می توانند سرطانی باشند و یا به مرور زمان سرطانی شوند، اگر خال سرطانی را به موقع تشخیص ندهید، سلول های آسیب دیده می توانند به سایر قسمت های بدن گسترش یابند. شما با برداشتن خال می توانید باعث شوید که سلول های سرطانی و پیش سرطانی گسترش پیدا نکنند.

نتایج برای اکثر بیماران دائمی است و بیماران می توانند از پوست خود نهایت لذت را ببرند.
این درمان برای هر بیمار، با هر نوع پوست و رنگ پوستی قابل انجام است و در حالی که افرادی که پوست روشن‌تری دارند ممکن است بیشتر مستعد داشتن خال باشند، برای همه مهم است که با معاینات منظم از پوست خود مراقبت کنند.

چگونه می توان تشخیص داد که یک خال ممکن است سرطانی باشد یا خیر؟

مهم است که به طور منظم پوست خود را از نظر وجود خال هایی که با یک یا چند مورد از این توصیفات مطابقت دارند بررسی کنید و توجهتان را به خال هایی که در طول زمان تغییر می کنند، بگذارید.

به خال خود نگاه کن اگر یک قسمت از خال شکل، رنگ یا ظاهر متفاوتی با بقیه خال دارد، باید به متخصص پوست خود اطلاع دهید.

خال های طبیعی معمولا یک مرز مشخص و منظم دارند. اگر خال شما دارای حاشیه یا شکل نامنظم است یا به وضوح از بقیه پوست شما مشخص نیست، باید از پزشک خود بخواهید آن را معاینه کند.

به خال خود توجه کنید که دارای رنگ های مختلف نباشد یا سایه های مختلف یک رنگ را نداشته باشد. این می تواند نشانه ای باشد که مشکلی وجود دارد و پزشک شما باید در جلسه بعدی شما آن را بررسی کند.

به طور کلی، خال های مربوط به اندازه 6 میلی متر یا بزرگتر رشد می کنند. اگر متوجه خال بزرگتر شدید، باید به پزشک خود اطلاع دهید. با این حال، یک خال کوچکتر که برخی از علائم دیگر خال سرطانی را نشان می دهد نیز باید بررسی شود.

اگر خال روی پوستتان در طول زمان تغییر کرد، هر چه سریع تر به یک پزشک متخصص مراجعه تا معاینه شوید. تکامل در رنگ، شکل و اندازه می تواند به این معنی باشد که سلول ها پیش سرطانی یا سرطانی هستند و خال شما باید در اسرع وقت بیوپسی و برداشته شود.

چه خال هایی را برداریم؟

 • اگر با خال علامت دارروبه رو شدید، حتما به پزشک مراجعه کنید تا معاینه های لازم انجام گردد.
 • و همین طور اگر خالی خونریزی کرد و یا خالی در معرض دید نبود، بهتراست این نوع خال ها را بردارید.
 • خال های دو و یا چند رنگ

خال ها بر اساس اینکه از چه سلولی منشا بگیرند متفاوت هستند

 • خالی که از سلول رنگدانه ای منشا گرفته است
 • خال عروقی
 • خال بافت هم بند
 • و…

اکثرا خال ها بی ضرر هستند.

انواع خال

در زمینه از بین بردن خال ابتدا باید پزشک نهایت دقت را داشته باشد تا مواردی مانند مادرزادی بودن خال، میزان رشد خال، سطحی و یا ریشه دار بودن خال و … را بررسی نماید. زیرا تمام موارد ذکر شده در نحوه برداشتن خال تاثیر بسیاری می گذارد.

خال های سطحی

این دسته از خال ها که ریشه دار نمی باشند و یک حالت کک دارند و جزء خال های کوچک می باشند به راحتی با لیزر قابل برداشت می باشد. بعد از انجام لیزر مدتی بعد به رنگ قرمز کمرنگ تغییر می کند و آرام آرام محو می شود. شایان ذکر است که یک ماه بعد از برداشتن این نوع خال ها برای چکاب به پزشک مربوطه باید مراجعه شود. زیرا گاهی نیاز به لیزر قسمت های باقی مانده می باشد.

بیشتر بخوانید: برداشتن خال بدون درد

خال ها ریشه دار

برخی از خال ها ریشه دار می باشند و رشد بسیار سریع به همراه دارند، در مدت بسیار کوتاهی رشد می کنند حتما باید به روش جراحی اقدام به برداشتن آن شود. گاهی نیز نیاز به انجام نمونه برداری از این نوع خال ها می باشد. در نمونه برداری بدخیم بودن خال ها بررسی می شود. به علت انجام جراحی و بخیه ممکن است دوره نقاهت در این خال ها کمی طولانی تر باشد.

لازم به ذکر است که انتخاب بک پزشک پوست با تجربه در این زمینه بسیار حائز اهمیت است. زیرا رعایت این نکات در افراد بسیار مناسب می باشد. بنابراین در انتخاب دکتر خود با دقت و وسواس کامل اقدام کنید.

خال های گوشتی

این نوع خال ها به خال های گوشتی بین مردم شناخته می شوند، اصولا در زیر بغل، راه ها، زیر گردن، گشاله ران و … ایجاد می شود. در بیشتر مواقع در افراد چاق مشاهده می شود. این نوع از خال ها به راحتی با لیزر برداشته می شود و هیچگونه جایی از آن باقی نمی ماند.

روش-های-برداشتن-خال

انواع مختلف روش های برداشتن خال چیست؟

اگرچه خال‌ها می‌توانند کوچک و بی‌اهمیت به نظر برسند، اما هنگام برداشتن خال، بسیار مهم است که یک پزشک آموزش دیده را انتخاب کنید. هرگز سعی نکنید خال را در خانه بردارید، که بی اثر است و می تواند منجر به آسیب پوست شما شود. اگر مشخص شود که خال سرطانی است، پزشکان ما از تکنیک جراحی استفاده می کنند که تمام سلول های سرطانی را پاک می کند و در عین حال تا حد امکان پوست اطراف خال را حفظ می کند.

برای خال‌های خوش‌خیم یا غیر سرطانی، می‌توان از کوتر استفاده کرد که به طور ایمن خال را از روی پوست می‌سوزاند، یا کرایوسرجری که خال را منجمد کرده و باعث ریزش آن می‌شود. از هر تکنیکی که استفاده می‌شود، همیشه برای اطمینان از راحتی شما در طول قرار ملاقات، از بی حسی موضعی استفاده می شود.

روش های برداشتن خال

 • تراشین خال: بی حسی موضوعی انجام گرفته و با چاقوی جراحی خال تراشیده می شود.
 • کرایوتراپی
 • خال ها با نیتروژن مایع فریز شده و بعد از مدتی خال می افتد.
 • برداشتن خال با سوزاندن
 • برداشتن خال با لیزرco2 : در این روش با تشعشعات شدید پرتوها، سلول های خال را در پوست می شکند و طی 2تا3 جلسه خال از بین می رود.
 • برداشتن خال با دستگاه RF فرکشنال:
 1. در این روش جای زخمی به وجود نخواهد امد.
 2. عوارض جانبی ندارد.
 3. تاثیرات و ماندگاری خوبی دارد.
 4. اگر برداشت خال با لیزر و دستگاه RF انجام شود معمولا بدون درد خونریزی است.

آیا برداشتن خال درد دارد؟

میزان درد در برداشتن خال وابسته به روش انتخابی برای برداشتن خال است و قبل از انجام هر روش، فرد اگر بیمار است و یا مشکلاتی دارد مانند بیماری قلبی و.. حتما این موارد را باید با پزشک مطرح کند.

تفاوت بین بیوپسی و برداشتن چیست؟

بیوپسی خال شامل این می شود که نمونه کوچکی از سلول های خال را با تراشیدن آرام سطح خال و پوست اطراف آن با یک چاقوی جراحی بردارند. این روش در مطب با بی حسی موضعی انجام می شود و تنها چند دقیقه طول می کشد. نمونه به دست آمده را مورد بررسی قرار می دهندد تا تشخیص داده شود که آیا سلول ها طبیعی هستند یا سرطانی.

خال را می‌توان هم به دلیل زیبایی شناختی و هم درمانی و یا ترکیبی از هر دو انجام داد. پزشک متخصص با دقت کار می کند تا اطمینان حاصل کند که تمام سلول های خال برداشته شده است. اگر سلول‌ها پس از درمان باقی بمانند، یک خال می‌تواند دوباره رشد کند یا حتی جدی‌تر، سلول‌های سرطانی از یک خال می‌توانند به نواحی دیگر سرایت کنند. شما برای معاینات پس از برداشتن به مطب باز خواهید گشت تا پزشکان پیشرفت شما را بررسی کنند، و ما همیشه توصیه می کنیم که بیماران حداقل یک نوبت در سال مراجعه کنند تا پوستشان و خال هایشان بررسی شود.

چه انتظاری باید داشته باشم؟

اگر در نظر دارید یک یا چند خال خود را بردارید، کارکنان متعهد آماده هستند تا در این فرآیند به شما کمک کنند. در اینجا یک توضیح کلی از آنچه می توانید در هنگام درمان در مطب انتظار داشته باشید آماده کرده‌ایم:

قبل از درمان، برای مشاوره اولیه به مطب پزشک مراجعه می‌کنید. این قرار ملاقات به پزشک امکان می دهد پوست شما را بررسی کند و خال هایی را که ممکن است نیاز باشد بیوپسی یا برداشته شود، نشانه گذاری کنند. در صورت مشاهده خال های نگران کننده، پزشک ممکن است توصیه کند در طول این ملاقات، نمونه هایی را برای بیوپسی جمع آوری کند. آنها همچنین سابقه پزشکی شما، به ویژه هر تجربه قبلی در مورد خال های سرطانی را بررسی می‌کنند و به طور مفصل روند برداشتن خال های شما و آنچه را که می توانید در طول بهبودی انتظار دارید، توضیح دهند.

هنگامی که برای درمان مورد تایید قرار گرفتید، دستورالعمل هایی به شما داده می شود که قبل از قرار ملاقات باید آن را دنبال کنید. مهمترین چیزی که توصیه می کنیم دوری از نور خورشید تا حد امکان برای به حداقل رساندن تحریک و آسیب ناشی از اشعه های مضر UV است. همانطور که این دستورالعمل ها را دنبال می کنید، می توانید مشتاقانه منتظر قرار ملاقات خود با پزشک باشید.

در روز قرار ملاقات، توصیه می کنیم اگر ناحیه مورد نظر روی صورت یا گردن شما است، از آرایش کردن پوست خود، خودداری کنید. پزشک شما یک بی حس کننده موضعی تجویز می کند که معمولاً فقط چند دقیقه طول می کشد تا ناحیه بی حس شود. سپس، بسته به نوع خال و روش برداشتن مورد نیاز، پزشک ناحیه را برش داده، می سوزاند یا منجمد می کند. ممکن است کمترین فشار را احساس کنید، اما به لطف ماده بیهوشی نباید احساس ناراحتی داشته باشید. حذف خال معمولا کمتر از 10 دقیقه طول می کشد.

هنگامی که پزشک خال شما را به طور کامل برداشت، ممکن است چندین بخیه برای کمک به روند بهبودی بگذارد. آنها ناحیه تحت درمان را پانسمان می کنند و دستورالعمل هایی را به شما می دهند که در طول بهبودی باید رعایت کنید. به احتمال زیاد در عرض 1 تا 2 هفته برای معاینه بعدی برمی‌گردید تا مطمئن شوید که ناحیه به خوبی بهبود می‌یابد یا خیر. به لطف ماهیت سریع و کم تهاجمی این روش، می توانید بلافاصله به فعالیت های عادی روزمره خود بازگردید. با این حال، اگر خال شما از ناحیه قابل توجهی برداشته شد، ممکن است 1 تا 2 روز نیاز باشد که استراحت کنید.

ممکن است در 1-4 روز اول پس از برداشتن خال، حساسیت خفیفی را در ناحیه تحت درمان مشاهده کنید. این امر کاملا طبیعی است و معمولاً زمانی که پوست شروع بهبودی می کند، فروکش خواهد کرد. محل درمان را از 1 تا 2 روز تمیز نگه دارید و با بانداژ بپوشانید تا از ناحیه محافظت شود و عفونت نکند. پس از این مدت، می توانید بانداژ را بردارید و به تمیز و مرطوب نگه داشتن ناحیه ادامه دهید. پزشک شما 1 تا 2 هفته پس از قرار ملاقات، ناحیه مورد نظر را بررسی می کند تا پیشرفت بهبودی شما را چک کند.

برداشتن خال، به خصوص خال سرطانی یا پیش سرطانی که می‌تواند نیاز به برش عمیق‌تر داشته باشد، با احتمال ایجاد اسکار همراه است. با این حال، راه های مختلفی وجود دارد که می توانید به بهبود پوست خود کمک کنید و جای زخم را به حداقل برسانید. ابتدا باید تا حد امکان از لمس یا کشش ناحیه تحت درمان خودداری کنید تا پوست در هنگام بهبودی سفت و بدون مزاحمت بماند. همچنین باید از نور خورشید که می تواند به ناحیه درمان آسیب برساند، دوری کنید و همیشه زمانی که در خارج از منزل می گذرانید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

پس از گذشت حدود 2 هفته و برداشتن بخیه‌ها، می‌توانید جای زخم را به آرامی ماساژ دهید و مراقب باشید که پوسته‌ای که ایجاد شده است را نکنید. استفاده از لوسیون مغذی می تواند به تقویت پوست و تشویق تولید کلاژن کمک کند که به بهبودی شما کمک خواهد کرد. در نهایت، هنگامی که پوست شما به طور کامل بهبود یافت – که ممکن است تا 1 سال پس از درمان طول بکشد – ممکن است بخواهید با یک پزشک مشورت کنید و در مورد یک درمان جوان‌کننده پوست تصمیم بگیرید که می‌تواند هر گونه اسکار ایجاد شده را به حداقل برساند و محو کند.

نتایج

اکثر نقاط تحت درمان در کمتر از یک ماه به طور کامل بهبود می یابند، اگرچه برش بزرگتر یا عمیق تر ممکن است 4 تا 6 هفته طول بکشد تا بهبود یابد. پس از این مدت، باید به محافظت از ناحیه در برابر نور خورشید ادامه دهید و ممکن است بخواهید درمان های محو شدن جای زخم را بررسی کنید. با این حال، اکثریت قریب به اتفاق بیماران ما متوجه می شوند که هر جای زخم ایجاد شده با برداشتن به طور طبیعی در طول سال اول و با بهبودی پوست محو می شود. هنگامی که نتایج نهایی شما قابل مشاهده است، نباید هیچ ردپایی از خال خود مشاهده کنید. در بیشتر موارد، شما می توانید به طور دائم از پوست تازه صاف خود لذت ببرید.

2 پاسخ
  1. بستگی به نوع خال داره . با توجه به نوع خال میشه هر روش و انتخاب کرد و در جایگاه خودش هر روش بهترین به شمار میاد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

تزریق بوتاکس

فهرست محتوا بوتاکس یکی از پر طرفدار ترین اقدامات زیبایی