لوگو دکتر مریم حبیبی زاده
Search
Close this search box.
آیا خال پر مو نشانه سرطان است

آیا خال پر مو نشانه سرطان است؟

خال‌ها زمانی روی پوست شما ایجاد می‌شوند که خوشه‌هایی از ملانوسیت‌ها یا سلول‌های رنگدانه‌دار پوست در نواحی کوچک و متمرکز رشد کنند. خال ها از نظر شکل و اندازه متفاوت هستند و معمولا پوستشان تیره تر از بقیه پوست شما هستند. آنها به صورت برجستگی هایی یا لکه های رنگی بر روی پوستتان ظاهر می شوند. بیشتر خال ها که اغلب خال های معمولی نامیده می شوند، خوش خیم هستند.

اما در مورد یک خال که یک یا چند تار مو از آن روییده است چطور؟ این یک شایعه رایج است که خال های مودار اغلب سرطانی هستند، اما آیا واقعا یک شایعه است؟ در واقع، وجود موی روییده از خال ممکن است نشان دهنده سالم بودن و غیر سرطانی بودن آن باشد.

علت ایجاد خال مویی

اگر خال روی فولیکول مو قرار گرفته باشد، امکان رشد مو از طریق سطح خال وجود دارد. سلول های طبیعی پوست که یک خال را تشکیل می دهند سالم هستند، از همین رو ممکن است رشد مو به طور طبیعی در آن محل ادامه یابد. فولیکول مو را تولید می کند، نه خال. سپس مو از سطح خال بیرون می‌آید، درست مانند سایر سلول های پوست.

اینکه یک یا چند تار مو از یک خال رشد کند، غیرعادی نیست. در برخی موارد، موهایی که از خال رشد می‌کنند ممکن است تیره‌تر یا ضخیم‌تر از سایر موهای بدن اطراف آن به نظر برسند. این به این دلیل است که رنگدانه اضافی در سلول ها ممکن است مو را نیز تیره کند.

علت ایجاد خال مویی
علت ایجاد خال مویی

برخی از متخصصان پوست و سایر پزشکان معتقدند که سرطانی بودن خال مویی رایج نیست. با این حال، این بدان معنا نیست که خال نمی تواند به سرطان تبدیل شود. در این مورد، پزشکان حدس می زنند که شاید وقتی سلول های سطح خال بالای مو غیر طبیعی می شوند، رشد مو را مهار می کند.

آیا می توانید موهای خال را بردارید؟

بخش دیگری از این شایعه می‌گوید که برداشتن موهایی که از طریق خال رشد می‌کنند می‌تواند در واقع باعث سرطانی شدن خال شود. خوشبختانه اینطور نیست.

اگر ظاهر خال مویی خود را دوست ندارید و یا به هر دلیل دیگری خال مویی پوست شما باعث ناراحتیتان می‌شود، در صورت تمایل می توانید با خیال راحت موهای بیرون زده از خال را بردارید. موهای زائد را مانند سایر موهای زائد بدن از بین ببرید. شما می توانید موها را بچینید یا با الکترولیز آنها را از بین ببرید.

اگر خال صاف است و روی پوست شما هموار است، می توانید موهای روی آن را تیغ بزنید. اما شما باید از استفاده از تیغ بر روی برجسته خودداری کنید.

اگر نگران تحریک خال هستید، می توانید سعی کنید آن را تا حد امکان نزدیک به سطح پوست خود کوتاه کنید. اگر قبلاً هنگام تلاش برای برداشتن مو احساس سوزش کرده اید، خال را بردارید.

برداشتن خال یک روش ساده و در مطب است. ابتدا پزشک ناحیه مورد نظر را با تزریق بی حس می کند، سپس خال را می تراشد یا برش می دهد. اگر خال بزرگ باشد، پزشک ممکن است محل را با چند بخیه ببندد.

علائم خال های سرطانی

خال‌ها روی قسمت‌هایی از پوست شما رشد می‌کنند که مکرر یا طولانی‌مدت در معرض آفتاب قرار گرفته‌اند، اما همیشه اینطور نیست. در هر نقطه از بدن شما آنها می توانند ظاهر شوند. آن دسته از افرادی که پوستشان روشن است به نسبت افرادی که پوستشان تیره است بیشتر در معرض ایجاد خال هستند.

خال های سالم و معمولی از یک نقطه کوچک و صاف تا یک برآمدگی بزرگتر متغیر هستند و معمولاً متقارن، گرد و یکنواخت هستند و توسط یک مرز صاف احاطه شده است. در ظاهر ثابت هستند و تغییر نمی کنند و به رنگ های قهوه ای، قهوه ای مایل به زرد، قرمز، صورتی، رنگ گوشتی، شفاف یا حتی آبی هستند.

افرادی که خال های بیشتری روی بدن خود دارند یا از نور خورشید آسیب های مکرر دیده‌اند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پوست هستند. مهم است که مراقب خال های خود باشید و به طور منظم به متخصص پوست خود مراجعه کنید. حتی خال های سالم نیز می توانند به سرطان تبدیل شوند، مانند:

  • کارسینوم سلول بازال
  • سرطان سلولی فلسی
  • ملانوما

علائمی که باید در خال غیر معمولی مراقب باشید عبارتند از:

  • شکل نامنظم و نامتقارن
  • مرزهای ناهموار یا دندانه دار که به وضوح از پوست اطراف جدا نشده اند
  • دو یا چند رنگ در داخل خال معمولا ترکیبی از سیاه، قهوه ای، صورتی، سفید یا قهوه ای مایل به زرد
  • اندازه‌ی خیلی بزرگ
  • خارش
  • خون ریزی
  • تغییر یا رشد سریع

علائم اولیه ملانوم معمولاً شامل تغییر در خال موجود یا ظاهر شدن خال جدید است. بررسی منظم پوست خود از نظر تغییرات، بهترین راه برای شناسایی زودهنگام خال ها است. اگر چندین خال دارید یا سابقه سرطان پوست دارید، بهتر است سالانه خال هایتان را پیش یک متخصص پوست بررسی کنید.

مهم است به خاطر داشته باشید که داشتن خال غیر معمول لزوماً به معنای ابتلا به سرطان نیست. طبیعی است که خال های معمولی در طول زمان رنگدانه تیره یا روشن شوند. اما اگر متوجه تغییرات یا ویژگی های غیرعادی مانند موارد ذکر شده در بالا شدید، با متخصص پوست خود قرار ملاقات بگذارید. آنها می توانند خال را برداشته و برای بررسی علائم سرطان به آزمایشگاه بفرستند.

نتیجه گیری

اگر متوجه خال مویی شدید، احتمالاً دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. وجود مو در حال رشد از طریق سطح خال نشان می دهد که یک فولیکول موی سالم در زیر آن وجود دارد و احتمالاً سلول های پوست سالم در بالا. در بیشتر مواقع، خال های مودار به سرطان تبدیل نمی شوند.

با این حال، اگر در مورد خال خود آگاه هستید، ممکن است موها را بردارید یا از متخصص پوست خود بخواهید خال را بردارید. اگر در مورد احتمال سرطان پوست نگران هستید، برای معاینه به پزشک مراجعه کنید و بپرسید که آیا بیوپسی از محل ضروری است یا خیر.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *