لوگو دکتر مریم حبیبی زاده
Search
Close this search box.
لیزر فرکشنال CO2

لیزر فرکشنال CO2

لیزر فرکشنال CO2 یکی از راه های جوانسازی پوست است و از آنجایی که به دست آوردن پوستی جوان امروزه یکی از دغدغه های مهم افراد شده است، با افزایش علم و تکنولوژی راه هایی برای دستیابی به جوانسازی پوست ایجاد شده که بسیار موثر می‌باشد و لیزر فرکشنال CO2 یکی از این روش هاست.

برای اینکه پوست شاداب و بدون چین و چروک داشته باشید باید اقداماتی را انجام دهید، از جمله این اقدامات عبارت‌اند از:

 • افزایش مواد مغذی سلولی
 • افزایش تولید فاکتورهای رشد(GAG)
 • افزایش کلاژن سازی
 • انقباض میوفیبریل ها و ایجاد اثر سفت شدگی

با افزایش سن، پوست به مرور زمان حالت ارتجاعی خود را از دست داده و به چین و چروک و شل شدگی و افتادگی دچار می شود. همچنین رنگ پوست با تیرگی همراه است.

لیزر فرکشنال CO2 چیست؟

لیزر فرکشنال CO2 چیست؟

در سال های اخیر لیزر فرکشنال CO2  به منظور زیبا سازی پوست بدون جراحی مورد استفاده قرار می گیرد. این لیزر دوره نقاهت کمی دارد و هیچ عارضه ای به همراه ندارد.

لیزر فرکشنال CO2  نوری با تعداد شعاع کمتر و کوچکتر ایجاد می کند. زمانی که این نور به پوست بر خورد کرد، نقاط کوچکتری از پوست که بین این نور ها قرار نمی گیرد، سالم می ماند.
این نقاط سالم پوست که بعد از انجام لیزر باقی می مانند و باعث می شوند تا پوست با سرعت بیشتری بهبود پیدا می‌کند و پوست قرمزی و تیره شدن کمتری نسبت به مابقی روش های لیزر دارد.

جدیدترین تکنولوژی که برای جوانسازی پوست مورد استفاده قرار می گیرد، لیزر فرکشنال CO2 است. در این روش با برداشتن ستون های پوست، که به صورت تونلی خالی می شوند، باعث از بین رفتن چین و چروک بر روی پوست و همچنین سفت شدن پوست می شود. تمامی این اتفاقات بعد از انجام لیرز، جوانسازی پوست با لیزر را به همراه دارد.

در لیزر به روش فرکشنال co2 نور لیزر وارد درم که عمقی حدود یک الی دو میلی متر در زیر پوست است، نفوذ می کند. این لایه همان لایه میانی پوست است که باید لیزر در آن اثر کند تا بتواند باعث جوانسازی پوست و از بین رفتن تمامی مشکلات پوست شود.

زیرا علت اصلی مشکلات در پوست در همان درم ایجاد می شود. کلاژن پوست در لایه میانی (درم ) وجود دارد.

نقاط کوچکی که با شعاع های کوچکی لیرز شده اند، micro treatment zone نام دارند. با ایجاد جراحت در پوست توسط لیرز در نقاط درم، اثر حرارتی ایجاد شده باعث سرعت بخشیدن به کلاژن سازی پوست از طریق تحریک فیبرو بلاست ها شده و جوانسازی پوست را به همراه دارد.

این تولید کلاژن در پوست، تغییراتی در حالت های مختلف پوست مانند شل شدن، افتادگی، چین و چروک و اسکار های موجود،ایجاد می کند که بعد از لیزر به وضوح قابل مشاهده است.

لیزر فرشکنال CO2 به دلیل قابلیت هاب بالایی که در جوانسازی پوست دارد، دارای مزایای زیادی است.

نحوه عملکرد لیزر فرکشنال CO2

طبق تحقیقات اگر قبل از لیزر فرکشنال از امواج رادیوفراکسی یا لیزر اربیم ۱۵۵۰ نانومتر استفاده شود، تأثیر گذاری زیادی را خواهد داشت و نتیجه مطلوبی را به همراه دارد. این لیزر همانطور  قبلا که گفته شد، ایجاد گرما و حرارت می کند و در ادامه باعث افزایش ساخته شدن کلاژن در لایه میانی پوست می شود، بدون آن که در سطح پوست زخمی را ایجاد کند.

همچنین حالت ارتجاعی پوست را بهبود می بخشد. زیرا برخی از افراد دارای سفتی نسبی پوست و یا دارای سفتی در پوست هستند که در این دسته از افراد استفاده از لیزر فرکشنال با امواج رادیوفراکسی یا لیزر اربیم ۱۵۵۰ نانومتر تأثیر زیادی می گذارد و اسکار ها و ایرادات مربوط به پوست بعد از لیزر بیشتر و بهتر ترمیم می شود.

تعداد جلسات لیزر فرکشنال CO2

برای انجام لیزر فرکشنال  به ۳ الی ۴ جلسه نیاز است. تعداد تکرار جلسات به پوست و میزان ایرادات در پوست فرد متقاضی و یا میزان جوانسازی پوست بستگی دارد. این تعداد جلسات هر ماه یک بار می باشد.

زمان لازم برای انجام لیزر فرکشنال CO2

برای استفاده از لیزر فرکشنال به تنهایی به زمانی حدود ۳۰ دقیقه زمان احتیاج است. در صورتی که از استفاده از لیزر فرکشنال از رادیو فرکونسی استفاده شود، این زمان به ۴۵ دقیقه افزایش می یابد.

مزایای لیزر فرکشنال CO2

مزایای لیزر فرکشنال CO2

لیزر CO2 فرکشنال یک فناوری جدید است که انقلابی در زمینه مراقبت از پوست ایجاد کرده است. این یک روش غیر تهاجمی است که برای درمان انواع بیماری های پوستی مانند چین و چروک، اسکار آکنه، آسیب های ناشی از نور خورشید و سایر ناهنجاری های پوستی استفاده می شود.

لیزر CO2 فرکشنال با ایجاد ستون های کوچک انرژی لیزر که به عمق پوست نفوذ می کند، کار می کند. این انرژی لیزر توسط پوست جذب می شود و تولید کلاژن و الاستین را تحریک می کند که به کاهش چین و چروک و بهبود بافت پوست کمک می کند.

علاوه بر این، انرژی لیزر به از بین بردن سلول های آسیب دیده پوست کمک می کند و امکان رشد سلول های جدید و سالم پوست را فراهم می کند. لیزر CO2 فرکشنال همچنین به کاهش ظاهر لکه های پیری، هایپرپیگمانتاسیون و سایر تغییر رنگ های پوست کمک می کند. مزایای لیزر CO2 فراکشنال بسیار زیاد است. این یک درمان ایمن و موثر است که می تواند برای درمان انواع بیماری های پوستی استفاده شود.

این یک روش نسبتا سریع است که می تواند در یک جلسه تکمیل شود. نتایج لیزر CO2 فرکشنال ماندگاری طولانی دارد و می تواند به بهبود ظاهر کلی پوست کمک کند. علاوه بر این، این روش نسبتاً بدون درد است و به حداقل زمان استراحت نیاز دارد. لیزر CO2 فراکشنال یک انتخاب عالی برای کسانی است که به دنبال بهبود ظاهر پوست خود بدون نیاز به جراحی یا درمان های تهاجمی هستند.

 • در لیزر فرکشنال CO2 نیاز به بیهوشی و یا بی حسی نیست. در این روش فقط از کرم های بی حس کننده جهت انجام لیزر استفاده می شود.
 • در لیزر فرکشنال CO2 نیازی به پانسمان نیست. در این روش برای تسریع در بهبود از کرم های ترمیم کننده استفاده می شود. بعد از دو روز از لیزر فرکشنال CO2 می توان از لوازم آرایشی استفاده کرد.
 • دوره ترمیم پوست در روش لیزر فرکشنالCO2 چیزی حدود ۵ الی۶ روز است. قرمزی پوست ۲ الی ۳ روز بر روی پوست خواهد بود. تیرگی در این روش بسیار کم اتفاق می افتد.

معایب لیزر فرکشنال CO2

لیزر فرکشنال CO2 نوعی لیزر درمانی است که برای درمان انواع بیماری های پوستی از جمله چین و چروک، اسکار آکنه و آسیب های ناشی از نور خورشید استفاده می شود. در حالی که این درمان می تواند در بهبود ظاهر پوست موثر باشد، مهم است که از مضرات احتمالی مرتبط با آن آگاه باشید.

 • یکی از معایب اصلی لیزر فرکشنال CO2 این است که می تواند باعث ناراحتی و درد در حین عمل شود. این به دلیل توانایی لیزر برای نفوذ به عمق پوست است که می تواند باعث سوزش و سوزش شود.
 • علاوه بر این، لیزر فرکشنال CO2 می تواند باعث قرمزی، تورم و دلمه در ناحیه تحت درمان شود که می تواند چندین روز ادامه داشته باشد.
 • در برخی موارد، این درمان می‌تواند باعث ایجاد هیپرپیگمانتاسیون نیز شود که افزایش تولید ملانین در پوست است. این می تواند منجر به لکه ها یا لکه های تیره روی پوست شود که برداشتن آنها دشوار است.
 • در نهایت، لیزر فرکشنال CO2 می تواند گران باشد، زیرا معمولاً تحت پوشش بیمه نیست.

بنابراین، مهم است که مزایا و خطرات احتمالی این درمان را قبل از تصمیم گیری در مورد اینکه آیا گزینه مناسبی برای شماست، بسنجید.

موارد استفاده از لیزر فرکشنال CO2

از لیزر فرکشنال CO2 می توان در گردن، پشت دست ها و مابقی قسمت های دیگر بدن و جهت درمان انواع ضایعات در پوست مانند لکه های پوستی، ترک های شکم، اسکار های سوختگی و یا جراحی استفاده کرد. قابلیت های لیزر فرکشنال CO2 جهت بهبودی اسکار ها و جای جوش در صورت قابل ملاحضه بوده و کمک کننده است.

از این لیرز برای درمان پیری پوست، شلی پوست، چین و چروک پوست صورت، چروک های دو رچشم و دهان می توان استفاده کرد. همچنین برای جوانسازی پوست صورت و مابقی اعضای بدن می توان از ای نوع از لیزر استفاده کرد.

شفاف سازی پوستبعد از دو هفته از جلسه اول لیزر، پوست شروع به روشن و شفاف شدن می کند. در صورتی که از کرم های ترمیم کننده و ضد آفتاب به درستی استفاده شود و جلسات بعدی لیزر هم انجام شود، پوست شفاف تر می شود.
از بین بردن اسکار های عمیقدر افرادی که دارای اسکار فرورفته و جای جوش است، هم باید جلسات و کرم های تجویز شده رعایت شود. در هر جلسه عمق فرورفتگی ها کمتر می شود. مثلا در جلسه چهارم ۶۰ درصد از عمق اسکار ها کمتر شده و ظاهر اسکار های بهتر می شود.
در افرادی که دارای اسکار و جای زخم های عمیق هستند یک دوره ۴ جلسه در نظر گرفته می شود، بعد به مدت ۶ الی ۱۲ ماه به پوست استراحت داده می شود، مجددا دوره های درمان با لیزر شروع می شود. همچنین بسته به شرایط فرد می توان و اسکار این جلسات را هر ۳ الی ۴ ماه یکبار با لیزر عمیق انجام داد.
از بین بردن چین و چروک و افتادگی پوستدر خصوص افرادی که دارای چین و چروک، شل شدن و افتادگی پوست هستند، معمولا بین ۳ تا ۴ جلسه زمان لازم است. البته در جلسات آخر تأثیر لیزر مشخص می شود. زیرا کلاژن سازی در پوست زمان می برد و در همان جلسات اول آغاز نمی شود. ماندگاری کلاژن ها زیاد بوده و چیزی حدود دو سال می باشد. در این گروه از افراد برای رسیدن سریع تر به نتیجه مطلوب توصیه می شود که لیزر فرکشنال از امواج رادیوفراکسی یا لیزر اربیم ۱۵۵۰ نانومتر همزمان استفاده شود.
لیزر برای از بین بردن چین و چروک و تیرگی دور چشماز لیزر برای افرادی که دارای تیرگی در پلک پایین و یا اطراف چشم هستند مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای از بین بردن پف های بسیار کم تا متوسط می توان از لیزر استفاده کرد.
لیزر برای از بین بردن اخم و چین و چروک پیشانیدر افرادی که دارای اخم در پیشانی هستند نمی توان از لیزر استفاده کرد. زیرا اخم بر اثر منقبض شدن عضلات در پیشانی به وجود آمده و لیزر بر روی پوست تأثیر می گذارد.
برای از بین بردن خال های قهوه ای وکک و مکاز لیزر فرکشنال می توان برای از بین بردن کک و مک و باز کردن منافذ پوست استفاده کرد و تاثیر خوبی خواهد داشت ولی برای خال های قهوه ای نمی توان از لیزر استفاده کرد.

مراقبت های بعد از لیزر فرکشنال CO2

 • بعد از انجام لیزر به دلیل آن که پوست خراش های ریز برداشته، به تورم و قرمزی دچار می شود. برای درمان این تورم و قرمزی که به دلیل حرارت بالا در لیزر ایجاد می شود، از کمپرس یخ استفاده کنید. در هنگام استفاده از کمپرس یخ این را به یاد داشته باشید که به طور دوره ای و هر ۱۰ دقیقه  کمپرس یخ را بگذارید و بردارید تا برای پوست مشکلی ایجاد نشود.
 • قرمزی صورت به مرور زمان و طی دو هفته از بین رفته و پوست شفاف می شود.
 • ۱۲ تا ۲۴ ساعت بعد از لیزر پوست، احساس آفتاب سوختگی در پوست خود دارید این حالت خود به خود بعد از ۳ الی ۶ روز از بین می رود، پس نگران نباشید.
 • در زمانی که پوست حالت آفتاب سوختگی دارد، از کرم های ترمیم کننده و یا کرم هایی که حاوی آنتی بیوتیک است و توسط متخصص پوست تجویز می شود، استفاده کنید. این کرم ها در تسریع شدن روند درمان و ترمیم پوست بسیار کمک کننده است.
 • به مدت یک هفته از قرار گرفتن در مقابل نور آفتاب حتی به میزان کم اجتناب کنید. بیشتر در محیط های سربسته قرار بگیرید. برای پوشاندن صورت خود فقط از ماسک های پارچه ای و کرم های پوشش دهنده مثل زینک اسید استفاده کنید.
 • در صورتی که لکه های تیره و آثار سوختگی از روی پوست رفت، توصیه می شود که نیم ساعت قبل از رفتن به زیر نور آفتاب به مقدار کافی از کرم های ضدآفتاب با SPF مناسب استفاده کنید.
 • یک هفته بعد از لیزر فرکشنال CO2، می توانید از کرم و محلول هایی قبلی تان استفاده کنید.

نکاتی در مورد استفاده از  لیزر فرکشنال

 • در صورتی که از لیرز می خواهید استفاده کنید، از تجربه بهترین دکتر پوست تهران انجام دهنده اطلاع داشته باشید.
 • از مارک های معتبر این دستگاه استفاده کنید.
 • ممکن است برای از بین بردن اسکار های عمیق، متخصص پوست مجبور باشد تا از قدرت بالای لیزر استفاده کند، در این صورت بروز لکه های قهوه ای بر روی پوست عادی است و طی دو ماه از بین خواهد رفت.
 • افرادی که دارای پوست حساس بوده و یا سابقه تب خال دارند، باید چند روز قبل از لیزر حتما از محلول های ضد عفونی کننده تب خال استفاده کند.
 • متخصص پوست بعد از لیزر برای جلوگیری از عفونت احتمالی به فرد متقاضی لیزر قرص های آنتی بیوتیک و یا قرص های ضد تب خال تجویز کند تا به مدت ۵ الی ۷ روز استفاده کند.
مطالب مرتبط
یک پاسخ
 1. فوق العاده تاثیر گذاره به شرط رعایت اصول بعدش من دو تا تو رفتگی و یه جای زخم رو لپم بود که رو مخم راه میرفت ۱۵ جلسه ماهی یک بار انجام دادم میتونم بگم ۹۰ درصد تاثیر گذار بود ولی تا ۲ ماه بعد از آخرین جلسه صورتم به شدت سرخ بود ولی الان نزدیک به ۱۰ ماه میشه که پوستم کاملا صاف و یه دست شده ولی از منو خیلی قوی میزد طوری که بعد هر جلسه قشنگ ۱ میل پوستم بر میومد ولی خودم قبول کردم یکم ادم وقتی اسکار رو صورتش داره عدم اعتماد به نفس پیدا میکنه حاضره تن به هر کاری بده ولی حتما با یه متخصص مشورت کنین تازه من از جلسه ۵ به بعد دو روز قبل لیزر سابسیژنم میکردم یه سوزن ۱۰ میلی میزنه زیر ناحیه تو رفتگی که پوستت باز بشه وقتی لیزر میکنی بیشتر تاثیر بذاره و زیر اسکار کلاژن سازی صورت بگیره … فک کنم زیادی حرف زدم ولی تجربه کارو گفتم چون تقریبا یه سال درگیرش بودم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *