لوگو دکتر مریم حبیبی زاده
Search
Close this search box.
درمان و پیشگیری از میخچه پا

درمان و پیشگیری از میخچه پا

فهرست محتوا

میخچه پا لایه های سفت شده ای از پوست هستند که از پاسخ پوست شما به اصطکاک و فشار ایجاد می شوند. اگر علائم زیر را در نوک و کناره‌های انگشتان پا مشاهده کنید، ممکن است دچار میخچه پا شوید:

 • لکه های زبر، سخت، زردی از پوست برآمده یا ناهموار
 • پوستی که به لمس حساس است
 • درد هنگام پوشیدن کفش

میخچه پا را می توان به راحتی درمان کرد و همچنین می توانید با انجام کار هایی از ایجاد دوباره آن ها جلوگیری کنید. این مقاله را تا انتها بخوانید تا نکاتی را در مورد چگونگی مدیریت میخچه های موجود و به حداقل رساندن شانس خود برای ایجاد میخچه های جدید بیاموزید.

میخچه پا کجا رشد می کند؟

میخچه می تواند در مکان های مختلفی روی پای شما ایجاد شود، مانند:

 • بالای ناخن پای شما
 • بین انگشتان پا
 • در طرفین پاهای شما
 • در کف پاهای شما
محل رشد میخچه پا
ظاهر میخچه پا

علت ایجاد میخچه پا چیست؟

شما می توانید با پوشیدن کفش هایی که برای پاهای شما خیلی تنگ اند، باعث ایجاد شدن میخچه پا شوید. اگر کارتان طوری است که برای مدت طولانی بایستید یا راه بروید، وزن بدن و اصطکاک مداوم می تواند باعث شود در کف پای شما میخچه های دردناک ایجاد شود.

راه های درمان میخچه پا

اگر مطمئن هستید که میخچه دارید، می توانید یکی از این روش ها را برای مدیریت آن در خانه امتحان کنید.

میخچه را بکنید

ممکن است بتوان میخچه را کند. برای کندن میخچه مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 • پاهای خود را با آب گرم و نمک اپسوم خیس کنید.
 • پس از خیساندن، پاهای خود را با یک حوله تمیز خشک کنید و با یک لوسیون آبرسان مرطوب کنید.
 • این روند را روزانه تا زمانی که میخچه شما نرم شود ادامه دهید.
 • بعد از اینکه نرم شد و دیگر دست زدن به آن دردناک نبود، سعی کنید میخچه را به آرامی با سنگ پا بمالید.
 • اگر میخچه پا بین انگشتان پا است، از یک تخته سنباده که به عنوان سوهان ناخن نیز شناخته می شود، برای مالیدن آن ها استفاده کنید.
 • این مراحل را تکرار کنید تا میخچه شما ناپدید شود، این امر ممکن است چند هفته طول بکشد.

استفاده از روغن کرچک و پد میخچه

اگر ترجیح می دهید میخچه خود را نکنید، روش های دیگری نیز وجود دارد. در مرحله اول باید همانطور که در بالا توضیح داده شد، هر روز پاهای خود را خیس کنید و سپس فرآیند زیر را انجام دهید:

 • بعد از شستن، پاهای خود را خشک کنید و روغن کرچک را بر روی میخچه بمالید. این یک روغن گیاهی است که می توانید آن را از داروخانه محلی خود خریداری کنید.
 • بعد از اینکه میخچه خود را با روغن کرچک مرطوب کردید، آن را با یک پد مخصوص میخچه که می توانید در داروخانه خود پیدا کنید، محافظت کنید. پدهای میخچه به کاهش فشار کمک می کند تا میخچه بتواند التیام یابد.
 • پس از استفاده، مطمئن شوید که جوراب‌هایی بپوشید که خیلی تنگ نیستند، زیرا روغن کرچک می‌تواند لکه‌دار شود.

گزینه های درمانی بدون دارو

اگر روش سریع‌تری را برای خلاص شدن از شر میخچه ترجیح می‌دهید، گزینه‌های بدون دارو در دسترس هستند که بی‌خطر و مؤثر نیز در نظر گرفته می‌شوند. می توانید پدهای میخچه حاوی اسید سالیسیلیک را از داروخانه خود خریداری کرده و روی میخچه های خود بمالید. با پیروی از دستورالعمل های ارائه شده، می توانید در عرض دو هفته شاهد ناپدید شدن میخچه های خود باشید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

اگر درمان های خانگی جواب نداد به پزشک مراجعه کنید. ممکن است. پزشک متخصص، پزشکی است که در بیماری هایی نظیر پینه، خال و … تخصص دارد. برای درمان میخچه، ممکن است لایه‌های پوست سفت شده را بتراشند و یا برش دهند. بسته به اندازه میخچه شما ممکن است چند جلسه درمان طول بکشد.

چگونه می توان از میخچه پا جلوگیری کرد؟

بهترین راه برای جلوگیری از تشکیل یا بازگشت میخچه این است که مطمئن شوید کفش های راحت و مناسبی می پوشید. شما باید کفشی را برای پوشیدن انتخاب کنید که انگشتانتان بتوانند به راحتی در آنها حرکت کنند. همچنین می‌توانید نوک انگشتان و کناره‌های پای خود را با بانداژهای تنفسی در جایی که مستعد میخچه هستند بپوشانید. در نهایت، ناخن های پا را کوتاه نگه دارید، زیرا ناخن های بلند پا باعث می شود انگشتان پا در وضعیت غیر طبیعی قرار بگیرند.

در مدت زمان طولانی چه انتظاری دارید؟

میخچه ها یک شبه ناپدید نمی شوند، اما می توانید با درمان ظرف دو هفته از نظر ظاهری کاهش پیدا کنند. ممکن است یک ماه یا بیشتر طول بکشد تا کاملاً ناپدید شوند. اگر مرتباً میخچه می‌زنید، به دنبال کفش‌های راحت‌تر باشید. در طول زمان اندازه پاها می تواند تغییر کند و همینطور اندازه کفش ها بین تولید کنندگان مختلف، می‌تواند متفاوت باشد. ممکن است لازم باشد به سایز بزرگ‌تر روی بیاورید یا کفش‌هایی بخرید که برای پاهای پهن‌تر ساخته شده‌اند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *