لوگو دکتر مریم حبیبی زاده
Search
Close this search box.
درمان جای جوش

درمان جای جوش

فهرست محتوا

درمان جای جوش به دلیل ظاهر نامطلوبی که در صورت ایجاد می‌کند، می‌تواند دغدغه‌ی بسیاری از افراد در سنین مختلف باشد. روش‌های مختلفی برای از بین بردن جای جوش وجود دارند. در صورتی که از جای جوش رنج می‌برید و به فکر اقدام برای درمان آن هستید، در این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی این روش‌ها بپردازیم.

انواع جای جوش

جای جوش انواع مختلفی دارد که قبل از دانستن روش های درمان بهتر است با انواع آن ها آشنا شوید زیرا با توجه به نوع جوش و شدت آن روشی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، متفاوت است. انواع جای جوش عبارتند از:

جای جوش سر سفید

آکنه های سفید رنگ که معمولا جوش های ریز چرکی هستند در صورتی که دستکاری نشوند بعد از مدتی از بین می‌‌روند. اما در برخی موارد در صورت دستکاری شدن می‌توانند اسکار ایجاد کنند.

جای جوش سرسیاه

این دسته از جوش ها کمتر به عنوان جوش شناخته شده و برآمدگی هایی هستند که معمولا به خوبی به درمان پاسخ می‌دهند.

جای پاپول ها

پاپول ها برجستگی های صورتی یا قرمز رنگی هستند که لمس آن ها دردناک است و اسکار شدیدتری ایجاد می‌کنند.

جای ندول

ضایعت جامدی که اندازه بزرگتری داشته و به دلیل کشیده شدن به پوست می‌توانند بیشتر آسیب برسانند به همین علت ممکن است جای جوش عمیق تری ایجاد کنند.

درمان جای جوش

جای پوسچول ها

برخی از انواع جوش ضایعات پر رنگی به نام پوسچول ها هستند که پایه آن ها قرمز است و در بالا به رنگ سفید یا زردرنگ دیده می‌شوند. جای این جوش ها می‌تواند بسیار ملتهب، گود و بدشکل شود.

‎‌چال جوش یا اسکار آکنه

چال جوش زمانی رخ می‌دهد که جوش های عمیق سبب تغییر بافت پوست شوند. به طور کلی این اسکار ها  به دو دسته اسکارهای آتروفیک یا فرورفته و اسکارهای هایپرتروفیک یا برآمده تقسیم بندی می‌شوند. اسکارهای آتروفیک یا فرو رفته خود به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند:

  • اسکار آیس پک که حالت نوک تیز و سوزنی دارد و به صورت رگه های مجزا و باریک و به شکل حرف V  در عمق پوست ایجاد می‌شوند.
  • اسکار واگنی یا مستطیل که حالتی پهن و به شکل حرف u دارد.
  • اسکار دره ای یا گرد که حالتی پهن و دره مانند و ظاهری موج دار دارد.

انواع روش های درمان جای جوش

با توجه به نوع جوش و علت آن روش های متفاوتی برای درمان جوش در هر فرد انجام می‌شود. روش هایی مانند:

میکرونیدلینگ و درمان جای جوش

یکی از روش‌های بسیار مناسب برای رفع جای جوش، استفاده از میکرونیدلینگ جای جوش است. این روش توسط بسیاری از محققان مورد بررسی واقع شده و موثر بودن آن با دلایل علمی به اثبات رسیده است. این روش غیر تهاجمی بوده و با چند جلسه می‌تواند بسیاری از مشکلات پوستی را رفع نماید.

تزریق فیلر

استفاده از فیلرهایی مانند الانسه، کلاژن و هیالورونیک اسید از روش‌های بسیار مناسب درمان جای جوش هستند.  این روش‌ها اگر با سایر موارد همچون ساب سیژن ترکیب شوند، می‌توانند تاثیر بسیار زیادی در درمان جای جوش داشته باشند. اصولا فیلرها دارای تاییده‌ی FDA هستند.

لیزر جای جوش

یکی از راه هایی که برای درمان جای جوش مخصوصا برای انواع اسکارهای آکنه شدید که التهاب و فرورفتگی های عمیقی در پوست ایجاد کرده، مورد استفاده قرار می‌گیرد، درمان با لیزر است. البته توجه داشته باشید این روش برای افرادی که هنوز جوش فعال دارند گزینه ی خوبی نیست.

جراحی پوست

برخی از جای جوش‌های فرو رفته که با روش‌های ذکر شده قابل درمان نیستند، با جراحی پوست به راحتی می‌توان اقدام به درمان آن‌ها نمود .

ساب سیژن

در این روش پزشک اسکارهای آکنه را جدا کرده و زخم را با بخیه یا پیوند پوست ترمیم می‌کند. با تکنیک سابسیژن، پزشک سوزن هایی را در زیر پوست برای شل کردن الیاف زیر اسکار وارد کرده و با این کار به از بین بردن جای جوش کمک می‌کند. از این روش معمولا برای از بین بردن جای جوش چرخشی استفاده می‌شود.

پانچ گرافتینگ صورت

این روش معمولا برای اسکارهایی که عمیق تر و بزرگتر هستند انجام می‌شود. در این روش ابتدا بافت تخریب شده و اسکار را بریده و جدا می‌کنند. سپس قسمت خالی ایجاد شده را با گرافت های پوستی پر می‌کنند.

 روش های درمان جای جوش

برش پانچی صورت

در این روش پزشک با یک ابزار کوچک جای جوش را برش زده، سپس پوست را برای ترمیم شدن به هم می‌چسباند.

درم ابریژن

یکی از روش هایی که برای اسکارهای پیشرفته آکنه توصیه می‌شود روش درم ابریژن است که در این روش پس از بی حسی پوست، سمباده های خاصی روی نواحی فرورفته کشیده می‌شود و این کار باعث یکدست شدن و صاف شدن پوست می‌‌شود

انتخاب بهترین روش درمان جای جوش

قطعا نوع جای جوش تاثیر بسزایی در انتخاب روش مناسب درمان آن دارد. تعیین بهترین روش بستگی به عوامل مختلفی دارد که با مراجعه به بهترین دکتر پوست در تهران و معاینه توسط ایشان، مشخص خواهد شد. دکتر مریم حبیبی زاده دارای ۱۶ سال تجربه در زمینه پوست، مو و زیبایی با توجه به ویژگی های شما بهترین روش برطرف کردن جای جوش و لک صورت را انتخاب می‌کند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *