تزریق بوتاکس

فهرست محتوا

بوتاکس سمی است که بسیار قوی می باشد ولی از این سم امروزه برای درمان بیشتر از 50 نوع بیماری استفاده می شود همچنین تزریق آن در زیباسازی بدن مخصوصا صورت بسیار کاربرد دارد. به طوری که تزریق بوتاکس هم اکنون رایج ترین اقدام برای زیبایی در جهان می باشد. با ما همراه باشید تا تمام کاربرد های بوتاکس و هر آنچه باید درباره آن بدانید را در اختیارتان قرار دهیم.

بوتاکس چیست؟

در واقع بوتاکس نوعی سم با نام بوتولینوم است که در صورت تزریق باعث فلج موقت عضلات می شود. شما زمانی که می خندید یا گریه می کنید روی صورتتان خطوطی ظاهر می شود که این خطوط با گذشت زمان می توانند عمیق شده و موجب آزار شما شوند.

بوتاکس با فلج کردن این عضلات سبب می شود عضلات صورت حرکت نکرده و خطوط پیشانی و صورت شروع به باز شدن کنند.

بوتاکس یکی از پر طرفدار ترین اقدامات زیبایی است و میانگین زمانی که برای تزریق آن نیاز است 30 دقیقه می باشد. البته پوتاکس نیاز به ترمیم دارد و تقریبا هر 6 ماه باید مجددا تزریق شود.

نحوه تزریق بوتاکس

بیمار خیلی راحت و آسان روی تختی که دارای تکیه گاه است می نشیند.

قسمتی که می خواهد تزریق شود تمیز می شود.

عضلاتی که باید در آن ها تزریق شود با نشانگر پوست روی آن ها علامت گذاری می شود.

همیشه تزریق بوتاکس خط های پیشانی و تزریق بوتاکس ابرو با هم صورت می گیرد چون تزریق پیشانی بدون ابرو می تواند سنگینی ابروها را رخ دهد و حتی باعث کمی خمیدگی و انحنا در آن ها شود.

تزریق بوتاکس به ماهیچه ها معمولا بین یک تا دو دقیقه زمان می برد.

تابیدن نور به قسمت تزریق از کبودی پوست جلوگیری می کند.

‌نحوه عملکرد بوتاکس

ماهیچه ها برای  اینکه دربدن انسان فعالیت داشته باشند باید از اعصاب دستور بگیرند. فرمان عصبی از طریق ماده ای شیمیایی به نام استیل کولین به ماهیچه می رسد و دستور را انجام میدهد. بوتاکس از ترشح این ماده جلوگیری می کند و باعث می شود که چین و چروک در سطح پوست به وجود نیاید. در مجموع  تزریق بوتاکس به صورت موقت بین 3 تا 4 ماه عصب ماهیچه را قطع می کند و عضله بعد از تزریق بوتاکس ناتوان می شود و یا از کار می افتد. بعد از تزریق بوتاکس قسمت مورد درمان صاف تر مشاهده می شود و کمتر چروکیده می شود اما جای هیچگونه نگرانی نیست قسمت های دیگر صورت تحت این درمان قرار نمی گیرند. در کل بوتاکس فقط در قسمت هایی از صورت که تحت این درمان قرار گرفته اند تاثیر می گذارد و قسمت های دیگر به حرکات عادی خود ادامه می دهند. یکی از نتیجه هایی که بعد از تزریق بوتاکس کاملا به وضوح دیده می شود عمق چین و چروک های نواحی درمان شده می باشد که کمتر می شوند.

همچنین یکی دیگر از کاربرد های بوتاکس تاثیر بر تعریق بدن است. تعریق توسط عصب ها صورت می گیرد و بوتاکس می تواند با قطع عملکرد این اعصاب مانع تعریق آن ها شود.

ییک دیگر از تاثیرات بوتاکس تاثیر بر رشته های عصبی است که سبب درد های میگرنی می شود. بوتاکس با تاثیر بر انتهای رشته های عصبی مانع از انتقال درد شده و با محدود کردن ارسال پیام های شیمیایی حامل درد در درمان میگرن موثر است.

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای تزریق بوتاکس مناسب نیستند؟

ممکن است افراد با برخی شرایط خاص نتوانند بوتاکس تزریق کنند و برای آن ها عوارض جانبی شدید وجود داشته باشد این افراد استثنا را در ادامه اشاره خواهیم کرد:

 • کسانی که مبتلا به مشکلات سیستم عضلانی و یا سیستم عصبی هستند.
 • کسانی که عفونت فعال در قسمتی که می خواهد بوتاکس تزریق شود، دارند.
 • کسانی که به تبخال مبتلا هستند یا ویروس آن را در بدن دارند باید پیش از تزریق به پزشک اطلاع دهند.
 • تزریق بوتاکس در خانم هایی که در دوره بارداری و شیر دهی هستند، البته این سم نمی تواند به نوزاد آسیب بزند اما چون تزریق بوتاکس کاری غیر ضروری است توصیه می شود انجام نشود.
 • کسانی کخ نسبت به این سو حساسیت دارند.
 • کسانی که دارای سیستم دفاعی ضعیف می باشند.
 • بیمارانی که از دوزهای بالای داروی ضد انعقاد استفاده می کنند نباید تزریق بوتاکس انجام دهند چون هر نوع ارتباط سوزن با پوست شان موجب می شود خونریزی رخ دهد و در نهایت کبود شود. اما کسانی که از دوز کمتری استفاده می کنند مشکلی برای تزریق بوتاکس ندارند.

بوتاکس را نمی توان در همه قسمت های صورت و بدن تزریق کرد به طور مثال اگر در اطراف لب تزریق بوتاکس انجام شود احتمال دارد فرد در حین صحبت کردن، خندیدن و یا جویدن غذا با مشکلات فراوانی مواجه شود یا اگر در ناحیه گردن تزریق شود توانایی بلعیدن را دچار بروز اختلالاتی می کند . تزریق در قسمت پیشانی یا زیر پلک همچنین اگر به به صورت نامناسب صورت گیرد می تواند افتادگی پلک یا دوبینی و مشکل در بستن پلک در زمان خواب را به وجود بیاورد. تقارن نداشتن یکی دیگر از عوارض بوتاکس است که این عوارض تنها می تواند بر اثر روش نادرست به وجود بیاید. اگر دوزهای تزریق بوتاکس در دو سمت صورت به یک میزان و اندازه نباشد می تواند این مشکل را به وجود بیاورد.

تزریق بوتاکس بر قسمت های ذیل نتیجه ایده آلی دارد

چروک های عمودی پیشانی – بین ابروها و نواحی بینی

چین و چروک های نواحی و گوشه های چشم

چین های پیشانی

تقارن نداشتن پلک ها و یا ابروها

برطرف شدن افتادگی پلک

از بین بردن سر درد های میگرنی

کنترل تعریق دست ها، پا ها و زیر بغل

در چه شرایطی از بوتاکس نباید استفاده کرد

با تزریق بوتاکس نمی توان خط اخم عمیق را برطرف کرد و همه ی انواع چین و چروک های پیشانی را از بین برد و یا مقدار آن ها را کم کرد. به طور مثال چین و چروک هایی که به دلیل صدمه از نور آفتاب ایجاد شده اند را نمی توان با بوتاکس اصلاح کرد.

در چه قسمت هایی از بدن می توان بوتاکس تزریق کرد

 • ماهیچه هایی که در بدتر شدن خط های پیشانی دخیل هستند.
 • ماهیچه ی پیشانی ماهیچه ای می باشد که بزرگ است به طوریکه تمام پیشانی را می پوشاند . زمانی که این ماهیچه انقباض پیدا می کند خط های پیشانی دارای برآمدگی می شوند.
 • در قسمت پیشانی می توان برای از بین بردن سر درد های میگرنی از بوتاکس استفاده کرد البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که بوتاکس برای سر درد های معمول تثیری ندارد.
 • برا کنترل تعریق در قسمت هایی مانن کف دست، زیر بغل و کف پا می توان از بوتاکس استفاده کرد.
 • برای بالا رفتن ابرو ها یا به عبارتی لیفت ابرو

عضلاتی که در عملکرد بالا بردن کنار ابرو دخیل هستند

عضله ی حلقوی چشم، ماهیچه ی حلقه ای شکل در نواحی چشم است. زمانی که به این ماهیچه بوتاکس دور چشم تزریق شود لبه خارجی ابرو به اندازه کم به سمت بالا کشیده می شود. این کار معمولا با تزریق بوتاکس در قسمت پیشانی ترکیب می شود.

عوارض تزریق بوتاکس

برای انجام بوتاکس باید به متخصص پوست مراجعه کرد. پزشک پوست در انجام بوتاکس نقش بسیار مهمی دارد چون می تواند با تجربه و مهارت بالایی که دارد تزریق بوتاکس ر ا به بهترین نحو انجام دهد.

بوتاکس سمی می باشد که باعث از بین رفتن کنترل عضله می شود و توانایی انقباض و انبساط را از آن می گیرد. در واقع این ویژگی نوعی عارضه به حساب می آید اما علم پزشکی از آن به نفع فرد استفاده کرده است. حالا اگر این سم در قسمت های نامناسب یا بیشتر از حد معمول مورد استفاده قرار بگیرد می تواند منجر به عوراض جدی مانند مشکلات در تنفس و حتی مرگ هم شود که تنها چاره جلوگیری از این عوارض مراجعه به متخصص باتجربه می باشد. بنابر این بوتاکس در صورتی که توسط پزشک ماهر و با تجربه انجام شود نمی تواند عوارض خاصی داشته باشد اما ممکن است با برخی عوارض جزئی همراه باشد که عبارتند از:

امکان دارد بعد از انجام بوتاکس ناراحتی هایی برای فرد رخ دهد و باید گفت به هیچ عنوان نباید نگران این مسئله بود. اگر فرد بعد از تزریق بوناکس به افتادگی پلک دچار شده باشد  باید کمی صبر داشته باشد و زمان دهد تا تاثیرات دارو از بین برود. از آن جایی که بوتاکس عارضه ای دراز مدت ندارد و باید هر 4 تا 6 ماه تکرار شود به همین دلیل هر نوع عوارضی هیچ مشکلی را برای فرد به وجود نمی آورد و گذرا هستند.

ممکن است فرد در قسمت تزریق دچار کبودی یا التهاب شود که با گذشت چند روز این عارضه رفع خواهد شد.

در صورتی که تزریق توسط پزشک غیر متخصص یا در کلینیک نا معتبر و غیر بهداشتی انجام شود ممکن است برای فرد عفونت ایجاد کند.

در صورتی که علامتگذاری برای تزریق به درستی انجام شود ممکن است بیمار با عدم تقارن صورت روبرو شود.

مراقبت های پس از تزریق بوتاکس

پس از تزریق بوتاکس باید مراقبت هایی انجام شود تا نتیجه بوتاکس بدون هرگونه مشکلی ظاهر شوند. این مراقبت ها باعث می شوند قرد با عوارضی پس از تزریق روبرو نشده و دوره نقاهت کمتری را سپری کند.

بنابر این انجام دادن اقدامات زیر پس از تزریق سبب می شود دوام بوتاکس بیشتر شده و بهترین نتیجه را به شما بدهد:

 1. بالا نگه داشتن سر به مدت 24 ساعت پس از تزریق و دمر یا روی صورت نخوابیدن
 2. پرهیز از انجام تمرینات ورزشی سنگین
 3. استفاده از کمپرس یخ بر نواحی تزریق برای پیشگیری از بروز التهاب و کبودی
 4. ورزش دادن نواحی تزریق بوتاکس در صورت پس از 24 ساعت
 5. استراحت کردن در روز تزریق
 6. بهتر است تا 24 ساعت از حمام داغ یا قرار گیری در سونا پرهیز کنید.
 7. پرهیز از نوشیدن الکل
 8. در صورتی که به شما داروی خاصی پزشک تجویز کرده است مرتبا از آن استفاده کنید.

نتیجه گیری

بوتاکس یک درمان مناسب برای چین و چروک ها و درمان تعریق و میگرن می باشد که عوارض جانبی جدی نداشته و مراقبت های خاصی نیاز ندارد. این درمان معمولابرای عموم انجام می شود و تنها چیزی که اهمیت دارد مراجعه به بهترین دکتر پوست و مو می باشد.

دکتر حبیبی زاده

16 سال فعالیت در زمینه پوست، مو و زیبایی برخی از خدمات: تزريق فيلر - بوتاكس - مزوتراپي ليزرموهاي زايد با دستگاه الكساندرايت برطرف كردن جاي جوش و لك صورت با ليزر برداشت انواع خال و ميخچه وزگيل جراحي هاي سرپايي ...

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه
Call Now Button