لوگو دکتر مریم حبیبی زاده
Search
Close this search box.

تزریق بوتاکس

فهرست محتوا

تزریق بوتاکس یکی از پر طرفدار ترین اقدامات زیبایی است و میانگین زمانی که برای تزریق آن نیاز است ۳۰ دقیقه ‌می‌باشد. البته بوتاکس نیاز به ترمیم دارد و تقریبا هر ۶ ماه باید مجددا تزریق شود. بوتاکس سمی است که بسیار قوی می‌باشد ولی از این سم امروزه برای درمان بیشتر از ۵۰ نوع بیماری استفاده می‌شود. همچنین تزریق آن در زیباسازی بدن مخصوصا صورت بسیار کاربرد دارد. به طوری که تزریق بوتاکس هم اکنون رایج ترین اقدام برای زیبایی در جهان می‌باشد. با ما همراه باشید تا تمام کاربرد های بوتاکس و هر آنچه باید درباره آن بدانید را در اختیارتان قرار دهیم.

بوتاکس چیست؟

در واقع بوتاکس نوعی سم با نام بوتولینوم است که در صورت تزریق باعث فلج موقت عضلات می‌شود. شما زمانی که می‌خندید یا گریه می‌کنید روی صورتتان خطوطی ظاهر می‌شود که این خطوط با گذشت زمان می‌توانند عمیق شده و موجب آزار شما شوند. بوتاکس با فلج کردن این عضلات سبب می‌شود عضلات صورت حرکت نکرده و خطوط پیشانی و صورت شروع به باز شدن کنند.

نحوه تزریق بوتاکس

در ادامه قصد داریم نحوه ی تزریق بوتاکس را برای شما بیان کنیم. مراحل تزریق بوتاکس شامل موارد زیر می‌باشد:

 • بیمار خیلی راحت و آسان روی تختی که دارای تکیه گاه است می‌نشیند.
 • قسمتی که می خواهد تزریق شود تمیز می‌شود.
 • عضلاتی که باید در آن ها تزریق شود با نشانگر پوست روی آن ها علامت گذاری می‌شود.
 • همیشه تزریق بوتاکس خط های پیشانی و تزریق بوتاکس ابرو با هم صورت می‌گیرد زیرا تزریق پیشانی بدون ابرو می‌تواند سنگینی ابروها را رخ دهد و حتی باعث کمی خمیدگی و انحنا در آن ها شود.
 • تزریق بوتاکس به ماهیچه ها معمولا بین یک تا دو دقیقه زمان می‌برد.
 • تابیدن نور به قسمت تزریق از کبودی پوست جلوگیری می‌کند.
تزریق بوتاکس و کاربرد آن

‌نحوه عملکرد بوتاکس

ماهیچه ها برای اینکه دربدن انسان فعالیت داشته باشند باید از اعصاب دستور بگیرند. فرمان عصبی از طریق ماده ای شیمیایی به نام استیل کولین به ماهیچه می‌رسد و دستور را انجام می‌دهد. بوتاکس از ترشح این ماده جلوگیری کرده و باعث می‌شود که چین و چروک در سطح پوست به وجود نیاید. در مجموع  تزریق بوتاکس به صورت موقت بین ۳ تا ۴ ماه عصب ماهیچه را قطع می‌کند و عضله بعد از تزریق بوتاکس ناتوان می‌شود و یا از کار می‌افتد. بعد از تزریق بوتاکس قسمت مورد درمان صاف تر مشاهده شده و کمتر چروکیده می‌شود اما جای هیچگونه نگرانی نیست قسمت های دیگر صورت تحت این درمان قرار نمی‌گیرند. در کل بوتاکس فقط در قسمت هایی از صورت که تحت این درمان قرار گرفته اند تاثیر می‌گذارد و قسمت های دیگر به حرکات عادی خود ادامه می‌دهند. یکی از نتیجه هایی که بعد از تزریق بوتاکس کاملا به وضوح دیده می‌شود عمق چین و چروک های نواحی درمان شده می‌باشد که کمتر می‌شوند. یکی دیگر از تاثیرات بوتاکس تاثیر بر رشته های عصبی است که سبب درد های میگرنی می شود. بوتاکس با تاثیر بر انتهای رشته های عصبی مانع از انتقال درد شده و با محدود کردن ارسال پیام های شیمیایی حامل درد در درمان میگرن موثر است.

چه افرادی برای تزریق بوتاکس مناسب نیستند؟

ممکن است افراد با برخی شرایط خاص نتوانند بوتاکس تزریق کنند و برای آن ها عوارض جانبی شدید وجود داشته باشد این افراد استثنا را در ادامه اشاره خواهیم کرد:

 • کسانی که مبتلا به مشکلات سیستم عضلانی و یا سیستم عصبی هستند.
 • کسانی که عفونت فعال در قسمتی که می خواهد بوتاکس تزریق شود، دارند.
 • کسانی که به تبخال مبتلا هستند یا ویروس آن را در بدن دارند باید پیش از تزریق به بهترین دکتر پوست تهران اطلاع دهند.
 • کسانی ک نسبت به این سم حساسیت دارند.
 • کسانی که دارای سیستم دفاعی ضعیف می‌باشند.
 • بیمارانی که از دوزهای بالای داروی ضد انعقاد استفاده می‌کنند نباید تزریق بوتاکس انجام دهند چون هر نوع ارتباط سوزن با پوست شان موجب می‌شود خونریزی رخ دهد و در نهایت کبود شود. اما کسانی که از دوز کمتری استفاده می‌کنند مشکلی برای تزریق بوتاکس ندارند.

بوتاکس را نمی‌توان در همه قسمت های صورت و بدن تزریق کرد به طور مثال اگر در اطراف لب تزریق بوتاکس انجام شود احتمال دارد فرد در حین صحبت کردن، خندیدن و یا جویدن غذا با مشکلات فراوانی مواجه شود یا اگر در ناحیه گردن تزریق شود توانایی بلعیدن را دچار بروز اختلالاتی می‌کند. تزریق در قسمت پیشانی یا زیر پلک همچنین اگر به صورت نامناسب صورت گیرد می‌تواند افتادگی پلک یا دوبینی و مشکل در بستن پلک در زمان خواب را به وجود بیاورد. تقارن نداشتن یکی دیگر از عوارض بوتاکس است که این عوارض تنها می‌تواند بر اثر روش نادرست به وجود بیاید. اگر دوزهای تزریق بوتاکس در دو سمت صورت به یک میزان و اندازه نباشد می‌تواند این مشکل را به وجود بیاورد.

نقاط تزریق بوتاکس صورت

بوتاکس سیگنال عصب به عضلات مورد نظر را مسدود کرده و عضله تزریق شده دیگر نمی‌تواند از طریق پالس ایجاد شده از عصب به عضله منقبض شود. این اتفاق باعث می‌شود چین و چروک ها ریلکس شده و جوانسازی صورت انجام می‌شود. نواحی که تزریق بوتاکس برای جوانسازی آن ها موثر می‌باشد, عبارتند از:

 • خطوط پیشانی
 • خطوط ریز در اطراف بینی و چانه
 • خط اخم بین دو ابرو
 • خطوط ایجاد شده روی گردن
 • چروک های پنجه کلاغی اطراف چشم

ماندگاری تزریق بوتاکس

میزان ماندگاری بوتاکس به عوامل مختلفی بستگی دارد. در صورتی که مراقبت های بعد از بوتاکس را جدی گرفته و رعایت کنید، می‌توانید میزان ماندگاری را افزایش دهید. به علاوه موارد دیگری نیز بر میزان ماندگاری تاثیرگذار است که عبارتند از:

نوع پوست

یکی از عواملی که بر میزان ماندگاری بوتاکس موثر است، نوع پوست و ضخامت ماهیچه های صورت می‌باشد. افرادی که ماهیچه ها و عضلات برجسته ای دارند به خوبی تاثیر بوتاکس را مشاهده نمی‌کنند. به همین علت برای این افراد روشی مناسب نبوده و بهتر است از روش های دیگری استفاده کنند.

سبک زندگی

سبک زندگی عامل موثر دیگری بر تعیین میزان ماندگاری بوتاکس می‌باشد. افرادی که از رژیم های سخت پیروی کرده و ورزش های سنگین انجام می‌دهند، میزان ماندگاری تزریق بوتاکس را تحت تاثیر قرار می‌دهند. انجام این موارد میزان سوخت و ساز بدن را افزایش داده و باعث بیشتر شدن سرعت از بین رفتن این مواد می‌‌شود.

میزان چین و چروک

میزان عمق چین و چروک های پوستی نیز یکی دیگر از عواملی است که در میزان ماندگاری بوتاکس موثر هستند. در حالت کلی پزشکان چین و چروک های پوستی را به دو دسته دینامیک و استاتیک تقسیم بندی کرده اند:

چین و چروک های استاتیک: این چین و چروک ها چه عضلات حرکت داشته باشند و چه نداشته باشند، همیشه روی صورت مشاهده می‌شوند. تزریق بوتاکس برای این چین و چروک ها موثر نیست و بهتر است از روش های دیگری استفاده کنند.

چین و چروک های دینامیک: این دسته از چین و چروک ها فقط هنگام خندیدن و اخم کردن قابل مشاهده هستند و اگر تزریق بوتاکس توسط بهترین متخصص پوست و مو در تهران انجام شود، قطعا برای از بین بردن چین و چروک ها موثر هستند.

علاوه بر مواردی که در بالا بیان کردیم کیفیت دارو، مهارت پزشک و تشخیص درست ناحیه تحت درمان همگی بر میزان ماندگاری موثر هستند.

تزریق بوتاکس

بهترین زمان تزریق بوتاکس

با توجه به نظر متخصصان تزریق بوتاکس برای افراد بالای ۱۸ سال مناسب می‌باشد. در مورد بهترین زمانی که تزریق بوتاکس موثرتر می‌باشد نمی‌توان نظر قطعی داد زیرا زمان تزریق برای هر شخصی متفاوت بوده و با توجه به نوع پوست افراد و توسط پزشک مشخص خواهد شد. در افرادی که زیاد از عضلات صورت استفاده می‌کنند، احتمال بروز چروک بیشتر بوده و توصیه می‌شود زمانی که چروک ها عمیق نشده اند، تزریق بوتاکس انجام شود.

نتیجه گیری

بوتاکس یک درمان مناسب برای چین و چروک ها و درمان تعریق و میگرن می باشد که عوارض جانبی جدی نداشته و مراقبت های خاصی نیاز ندارد. این درمان معمولا برای عموم انجام می شود و تنها چیزی که اهمیت دارد مراجعه به بهترین دکتر پوست و مو می باشد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *