لوگو دکتر مریم حبیبی زاده
Search
Close this search box.
از-بین-بردن-جای-زخم

از بین بردن جای زخم

زمانی که پوست در حال بهبود بعد از آسیب هایی مانند تصادف، جراحی، سوختگی، آکنه است انواع جای زخم در هر قسمتی از بدن که لایه های گوناگون پوست صدمه دیده باشند رخ می دهند. جای زخم بعد از تشکیل بر روی پوست به صورت همیشه باقی می ماند ولی می توان به وسیله عمل جراحی می توان به از بین بردن جای زخم اقدام کرد.

از-بین-بردن-جای-زخم

اسکارهای گوناگون به روش های درمان گوناگونی احتیاج دارند . بعضی از این اسکارهای شایع به شرح ذیل می باشند:

جای سوختگیپوست بعد از بهبودی و درمان سوختگی حاد که موجب از بین رفتن قسمت عظیمی از آن شده باشد چروکیده می شوند . با بهبودی پوست ، تاندون ها و عضلات امکان دارد موجب بسته شدن پوست شود.
جای زخم هیپرتروفیکبه غیر از محل زخم رشد نمی کند و برجسته نمی شوند اما به علت بافت کلفت و بالا آمدن آن ها می توانند ظاهر بدی از خود نشان دهند و نیز حرکات عضلات و تاندون ها را محدود کند.
آثار زخم جوش خوردهدقیقا زمانی که پوست ترمیم می شود کلاژن بیشتر از حد خود تولید می کند این اسکارها اصولا بزرگ می شوند و حالت برجستگی به خود می گیرند.

بیشتر بخوانید: دکتر خوب برای برداشتن خال صورت

راه های درمان از بین بردن جای زخم

در عصر امروز انواع گوناگون لیزرهای به روز برای درمان جای زخم و بخیه وجود دارد نوع لیزر درمانی که برای فرد استفاده می شود بسته به نوع جای زخم دارد . لیزر درمانی یک روش آرام و فاقد خطر می باشد که موجب ترمیم پوست از بین رفته پوست های صدمه دیده می باشد.

لیزر

در این روش از بین بردن جای زخم لیزر تا لایه های میانی پوست می رسد و موجب می شود پوست جوان و نرم شود . در این روش متخصص پوست لیزر را در قسمت های انتخابی حرکت می دهد و موجب از بین رفتن سلول های صدمه دیده می شود. با هر باری که این دستگاه روی زخم گذاشته می شود سلول های بیشتری از بین می رود.

لیزر فراکشنال برای از بین بردن جای زخم

لیزر فراکشنال روشی است که به صورت دقیقی برای برطرف کردن جای زخم و جوش عمل می کند که از پرتوهای بسیار کوچک که در عمق پوست وارد می شود بهره می گیرد . سوراخ هایی که آسیب دیده اند و باقی مانده اند و به وسیله پوست سالم احاطه می شوند این سوراخ به صورت همزمان با تحریک شدن لایه های درونی پوست برای تولید کلاژن به از بین رفتن سول های تخریب شده پوست کمک می کند . پوست سالم این سوراخ های صدمه دیده را به وسیله لیزر رفع می کند و موجب به وجود آمدن سلول های پوست جدید می شود.

لیزر بدون لایه برداری پوست

این روش موجب می شود تولید کلاژن بیشتر شود و سلول های پوستی جدید به وجود آیند . یکی از مزیت های این روش زمان آن می باشد که بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه است.

لایه برداری برای از بین بردن جای زخم

لایه برداری روش مناسبی برای از بین بردن جای زخم و بخیه می باشد . این روش برای برطرف شدن اسکار مناسب است.

میکرودرم

روشی است که می تواند جای سوختگی را برطرف کند و یا زخم هایی که بر اثر تصادف و جراحی به وجود آمده اند را رفع کنند.

تزریق ژل

در آن اصولا یک اسید غیر طبیعی را برای از بین بردن جای زخم و بخیه های گود شده به زیر پوست تزریق می شود. 

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *